ZWIEDZAMY TORUŃ I KOLEJNA … NIESPODZIANKA.

18 lipca 2017 roku wraz z naszą wierną grupą dotarliśmy do Torunia. Pani Ania z wdziękiem opowiedziała o tym pięknym, starym polskim mieście. Toruń leży na granicy Kujaw i ziemi chełmińskiej. W 1997 roku toruńską starówkę, której układ nie zmienił się od średniowiecza, wpisano na Listę światowego dziedzictwa Unesco. RYNEK STAROMIEJSKI –  jest najstarszą częścią Torunia. Rynek jak układ okolicznych uliczek nie zmienił się od 700 lat. Na rynku stoją trzy pomniki: Mikołaja Kopernika, flisaka w otoczeniu żab oraz psa Filusia, bohatera rysunkowych historyjek drukowanych w tygodniku ,,Przekrój”. RATUSZ – toruński należy do najokazalszych w Polsce. Zbudowany został w XIV wieku. DOM I POMNIK KOPERNIKA – W Toruniu urodził się Mikołaj Kopernik. Pomnik znakomitego astronoma stoi na Rynku Staromiejskim. ŻYWE MUZEUM PIERNIKA –  można w nim samodzielnie, ale pod opieką fachowców upiec smakowite toruńskie pierniki. KRZYWA WIEŻA –  najsłynniejsza polska krzywa wieża znajduje się w Toruniu. Zbudowana była w XIII wieku. Niestabilny grunt spowodował, że zaczęła się przechylać. BULWAR FILADELFIJSKI –  to promenada oddzielająca starówkę od Wisły jest ulubionym miejscem mieszkańców i turystów. Po zapoznaniu się z historią Torunia uczestnicy spotkania przystąpili do … wyrobu ciastek, oczywiście toruńskich pierników. Pierniki są ozdobą wystawy w naszej bibliotece. Przyszedł czas na …niespodziankę. Tym razem nasze pociechy zostały zaproszone do zwiedzania Posterunku Policji. To świeża placówka, otwarta 2 tygodnie temu. Kierownik Posterunku Marek Samul opowiedział o zadaniach Policji. Oprócz Posterunku w Michałowie policjanci pełnią służbę na Zalewie Siemianówka. Pan kierownik apelował o przestrzeganie prawa a w razie kłopotów dzwonić na numery 997 i 112. Następnie można było zwiedzać Posterunek a policjanci  pokazali samochody służbowe. Każdy mógł wejść do pojazdów policyjnych. To było kolejne, udane spotkanie wakacyjnych dzieci w Gminnej Bibliotece w Michałowie. W kolejnych dniach będziemy opowiadać o Bydgoszczy i popłyniemy do Gdańska. Wiadomo, że rzeka Wisła wpada do Morza Bałtyckiego.