ZIMOWE IGRASZKI

Jak jest zima, to musi być zimno – powiedział jeden z bohaterów filmu ,,Miś”. 29 stycznia br. do biblioteki przyszły dzieci na zajęcia prowadzone podczas ferii zimowych. Hania z Siemiatycz przyjechała z siostrą Zosią na ferie  zimowe do babci i dziadka. Właśnie wczoraj – wspomina -moja rodzina z Michałowa zorganizowała nam piękny kulig. Koń ciągnął sanie przez las. A tam dużo śniegu i piękne zimowe krajobrazy. Było ognisko, kiełbaski i piosenki. Babcia Teresa opowiadała, jak 40 lat temu była tzw. zima stulecia. Było ze 2 metry śniegu, temperatura spadła poniżej -30 C i były przerwy w dostawie prądu. Teraz – kontynuowała – macie dobrze. Jest co prawda – 3 C ale nie ma wiatru. I każdy z Was ma telefon przy sobie. Kiedyś tego nie było. Maja przyjechała do nas z Warszawy. W stolicy w ogóle nie ma śniegu. Jechałyśmy z mamą pociągiem. Przepiękne widoki. Im bliżej Białegostoku, tym więcej śniegu. W Michałowie jest cudownie. Uwielbiam tu przyjeżdżać. Tyle wspomnień. Bibliotekarka opowiedziała jak możemy zatrzymać ciepło. Otóż zimą ubieramy się ma tzw. cebulkę. Najgorszy jest wiatr. To on powoduje, iż mamy tylko – 3 C. a odczuwamy, jak jest wiatr, jakby było – 12 C. Jak jest chłód to ptaki stroszą pióra, inne zwierzęta wytwarzają w tym celu dodatkową warstwę tłuszczu, jeszcze innym gęstnieje sierść. Po ciekawostkach  związanych z zimą, pani Ania przeczytała wiersz Marii Konopnickiej pt,,Sanna”.
Jasne słonko, mroźny dzień,
A saneczki deń, deń, deń,
Aż koniki po śniegu
Zagrzały się od biegu.
Jasne słonko, mroźny dzień,
A saneczki deń, deń, deń.
Józef Ratajczak napisał wiersz pt,,Zima”
Z czego jest zima?
Ze śniegu,
z mrozu, co rzekę trzyma
lodem skutą u brzegu.
Z czego jest śnieg?
Z roju gwiazd,
co opadły we śnie
na dachy wszystkich miast.
A mróz?
Mróz z czego?
Z najpiękniejszego snu
w połowie dnia zimowego.
W części II, plastycznej 5 dziewcząt i 3 letni Antoś zawzięcie tworzyli na kartkach zimowe, bajeczne  pejzaże. Okazało się, że uczestnicy zajęć w bibliotece to prawdziwi artyści.  Powstały piękne prace. Biblioteka zorganizowała wystawę i czytelnicy mogą oglądać. Komisja oceni prace i we czwartek ogłosi wyniki. Właśnie 31 stycznia (czwartek) o godzinie 12.00 rozpocznie  się ostatnie spotkanie w bibliotece. Serdeczne zapraszamy wszystkie dzieci do biblioteki. Zobaczycie, że warto. Na uczestników czekają liczne niespodzianki.
Do zobaczenia w bibliotece. Zapraszamy serdecznie.