slide2-wypozyczalnia slide3-kacikmalucha slide1-pracownia
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

 sidecolumn-bullet

Licznik odwiedzin strony

772895
Dziś
Wczoraj
W tym tygodniu
W poprz. tygodniu
W tym miesiącu
W poprz. miesiącu
Wszystkie dni
401
1017
1418
767701
19044
24167
772895
Twoje IP: 54.82.164.182
Czas: 2017-06-29 15:51:35

 fb

 

  

 

 narodowy program

 biblioteka narodowa

 ministerstwo kultury

   

 b bezbarier

 

b bibliotekaplus

 

b ksiaznica

 

b michalowo

 

b rozwojbibliotek

 

 

 

 

 

Wojenne losy Sokolan, czyli lokalne książki w Gminnej Bibliotece

dddcdcMimo gwałtownego  rozwoju mediów elektronicznych książki są nadal pisane i czytane. Kilka dni temu usłyszałem informację  w Polskim Radio, że najwięcej książek na świecie czytają... Amerykanie. A to oznacza, iż mimo szalonego rozwoju mediów elektronicznych książka, jako źródło wiedzy trzyma się dzielnie. I niech tak zostanie.
My Polacy, niestety, czytamy mało, chociaż jest taka wieś w naszej gminie, w której nie tylko czytają książki ale je nawet piszą.  17 października 2015 roku, właśnie we wsi Sokole odbyła się promocja 7 już książki pt.,, Wojenne losy Sokola".  Tego wieczoru do Domu Ludowego im. I Marszałka  w Sokolu przybyło ponad 140 osób. To wręcz niewiarygodne, chociaż prawdziwe.  Autorzy tej publikacji, działacze TPS (Towarzystwo Przyjaciół Sokola) Barbara Pacholska i Andrzej Kasperowicz zaprezentowali najnowszą książkę pt,, Wojenne losy Sokolan". Na 67 stronach autorzy  zamieścili sporo starych fotografii i 14 opowieści o losach rodzin podczas okrutnej II wojny światowej. Gros opowiadań dotyczy wywózki mieszkańców Sokola na wschód, na daleką i zimną Syberię.Na spotkanie przybyła m.in.  pani Tatiana Połtawcewa z domu Grześ. Teraz ta  pani mieszka w Grodnie ale świetnie włada polską mową.Na prośbę mieszkańców zaśpiewała (oczywiście po polsku) piosenkę pt.,,Głęboka studzienka". Często na weselach i innych przyjęciach śpiewałam tą właśnie piosenkę - wspominała pani Tatiana. Każda z czternastu opowieści zawarta w tej książce  to doskonała lekcja historii, to materiał na dużą publikację czy nawet gotowy scenariusz na film.Losy ludzi podczas II wojny światowej były okrutne. Po jej zakończeniu nie o wszystkim można było mówić. Nie mówiono o Armii Czerwonej źle, to był temat tabu. Jak pokazuje historia każda wojna krzywdzi miliony istot ludzkich, rozbija rodziny, giną ludzie. My, chwała Bogu, jesteśmy pokoleniem, które wojny nie pamięta i nie doświadczyło tych okrucieństw. I niech tak zostanie. Zachęcam Państwa do odwiedzania naszych bibliotek (Michałowo, Bondary, Szymki), bo warto czytać lokalne wydania. Jest ich naprawdę sporo.Kilka dni temu dowiedziałem się, że w książce Leona Łosia pt.,,Drugi brzeg Oki" opisane są tragiczne losy w obozach Związku Sowieckiego nieżyjącego mieszkańca Michałowa pana Eugeniusz Michaluka. Książkę tą czyta się jednym tchem. Zachęcamy do czytania i zapraszamy do naszych bibliotek.
csdcddc
Czytany 517 razy
Joomla Templates - by Joomlage.com