slide2-wypozyczalnia slide3-kacikmalucha slide1-pracownia
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

 sidecolumn-bullet

Licznik odwiedzin strony

772872
Dziś
Wczoraj
W tym tygodniu
W poprz. tygodniu
W tym miesiącu
W poprz. miesiącu
Wszystkie dni
378
1017
1395
767701
19021
24167
772872
Twoje IP: 54.82.164.182
Czas: 2017-06-29 15:45:32

 fb

 

  

 

 narodowy program

 biblioteka narodowa

 ministerstwo kultury

   

 b bezbarier

 

b bibliotekaplus

 

b ksiaznica

 

b michalowo

 

b rozwojbibliotek

 

 

 

 

 

Co to jest biblioteka? Zawód bibliotekarz

lekcja619 listopada 2015 roku do Gminnej Biblioteki w Michałowie zawitała młodzież z klasy IV z Gminnego Zespołu Szkół wraz z panią Tamarą Durek. Pani od języka polskiego zaplanowała lekcję właśnie w bibliotece. I słusznie. Bo już po lekcjach przybył nam nowy Czytelnik, uczestnik spotkania w bibliotece.
Pani Ania i pan Mikołaj opowiedzieli o Gminnej Bibliotece w Michałowie. Biblioteka w Michałowie, jak większość w Polsce Ludowej powstała po II  wojnie światowej. Pierwszą bibliotekarką była pani Julia Matys. Przy okazji składamy pani Julii serdeczne życzenia zdrowia i długich lat życia. Oprócz biblioteki w Michałowie działają dwie filie biblioteczne w Bondarach i w Szymkach oraz punkt biblioteczno - świetlicowy w Juszkowym Grodzie. Biblion po grecku to książka, stąd nazwa biblioteka, czyli miejsce gdzie znajdują się książki. Jestem z zawodu bibliotekarką - podkreśliła pani Ania. Całe swoje życie wypożyczam książki. Praca w bibliotece, wbrew pozorom, nie jest łatwa. Trzeba dużo czytać i wiedzieć jaką książkę zaproponować Czytelnikowi. W bibliotece mamy ok.40 tysięcy książek. Każdą zakupioną książkę trzeba opracować, postawić pieczątkę itd. Teraz w związku z komputeryzacją wprowadzamy katalog elektroniczny.
Każda książka ma swoje miejsce w bibliotece. Bibliotekarz wie w jakim dziale szukać książki Czytelnikowi. Biblioteka ma teraz różne, nowe zadania. Polska należy do Unii Europejskiej. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wprowadza model bibliotek w stylu skandynawskim. Moim zdaniem - powiedziała doświadczona bibliotekarka, że trzeba podpatrywać różne formy działania bibliotek i wybrać taki, który odpowiada polskiemu Czytelnikowi. Nie należy wszystkiego brać dosłownie. W  gminie Michałowo mamy dobrze wyposażone w książki biblioteki. W bibliotece oprócz wypożyczania książek prowadzone są inne działania. Po pierwsze współpracujemy z Przedszkolem, Gminnym Zespołem Szkół, GOKiem, organizacjami pozrządowymi.
Organizujemy szereg imprez. Najbliższa taka okazja to Andrzejkowe Wróżby. Najlepsi Czytelnicy otrzymują nagrody w postaci dyplomów i interesujących książek. Mieliśmy spotkania autorskie. Do naszej biblioteki przyjeżdzali tacy autorzy jak: Piotr Nesterowicz, napisał słynną książkę ,,Cudowna" o cudzie w Zabłudowie, Barbara Kosmowska, Anna Bayer i inni.
Przy bibliotece bardzo aktywnie działa DKK, czyli Dyskusyjny Klub Książki. Współpracujemy z sąsiednimi bibliotekami w Gródku i w Zabłudowie. Oczywiście bierzemy aktywny udział w akcjach ogólnopolskich takich jak: Cała Polska czyta dzieciom, czy Narodowe czytanie z inicjatywy Prezydenta RP. Arcydzieła Aleksandra Fredry czytaliśmy na ulicach Michałowa. Ciekawostką był fakt, że Fredrę czytali nasi przyjaciele, goście z Ukrainy. I to po polsku. Uczniowie klasy IV to grzeczni słuchacze. Obejrzeli bibliotekę, zadawali pytania. Deklarowali, że będą częściej odwiedzać naszą placówkę, naszą bibliotekę. Zapraszamy do Gminnej Biblioteki w Michałowie od wtorku do soboty. Zapraszamy do filii bibliotecznych w Bondarach i w Szymkach. Książka, prawdziwy Przyjaciel czeka na Was.
Czytany 864 razy
Joomla Templates - by Joomlage.com