slide2-wypozyczalnia slide3-kacikmalucha slide1-pracownia
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

 sidecolumn-bullet

Licznik odwiedzin strony

772907
Dziś
Wczoraj
W tym tygodniu
W poprz. tygodniu
W tym miesiącu
W poprz. miesiącu
Wszystkie dni
413
1017
1430
767701
19056
24167
772907
Twoje IP: 54.82.164.182
Czas: 2017-06-29 15:54:33

 fb

 

  

 

 narodowy program

 biblioteka narodowa

 ministerstwo kultury

   

 b bezbarier

 

b bibliotekaplus

 

b ksiaznica

 

b michalowo

 

b rozwojbibliotek

 

 

 

 

 

Andrzejkowe wróżby w bibliotece.

andrz1Andrzejki- noc dziewczęcych wróżb - pisał w Monografii Gminy Michałowo dr. Leszek Nos. Pan Leszek Nos napisał, że do dziewczęcych wróżb panny przygotowywały się przez kilka dni. Kupowały wosk, który dzieliły na równe części i formowały jednakowej wielkości kulki. W dniu Andrzejek każda panna po zerwaniu się z łóżka biegła do studni. Tam miała zobaczyć twarz (w lustrze wody) swojego przyszłego męża.
Z topionego wosku wypatrywały różne przedmioty, symbole: obrączka - ślub już w karnawale, koń - to przyjazd swatów, wianek - zostaniesz przez jeszcze rok panną, kołyska- urodzisz nieślubne dziecko itd.
Do Gminnej Biblioteki w Michałowie w dniu 25 listopada 2015 roku przyszła klasy VI A z wychowawczynią panią Tamarą Durek. Młodzież (15 osób) ciekawa była jakie to wróżby są popularne w XXI wieku. Bo to co pisał pan Leszek Nos, to już odległa historia. Teraz na wsi studnia to rarytas, nie mówiąc, że konie zastąpiły traktory. Scenariusz do Andrzejkowych wróżb napisały panie bibliotekarki. Cel główny to: czerpanie radości i zadowolenia ze wspólnej zabawy z innymi. Cele szczegółowe:
- wyrobienie odpowiedniej postawy w stosunku do  żartobliwych wróżb i horoskopów,
- zapoznanie z tradycją wróżenia w Andrzejki,
- integracja grupy w czasie zabaw i wróżb.
Trzeba podkreślić ogromne zainteresowanie tradycją wróżb. Pani Ania powiedziała, że chłopcy wróżą sobie w wiglijnę św. Katarzyny a dziewczyny na tradycyjne Andrzejki. Przypomniała, że dzieczęta drzewiej nasłuchiwały z której strony szczeka pies. Właśnie stamtąd należy oczekiwać na przyjazd kawalera. Dziewczyny obejmowały sztachety w płocie. Jeśli liczba była parzysta, to wróżba spełni się. Jeśli nieparzysta, to, niestety, nie będzie spełniona.  Wróżba z butelką. Uczniowie stoją w kręgu. W środku, na obrzeżu koła zostały ułożone karteczki z napisami:
- bez pracy nie ma kołaczy,
- czeka Cię miła niespodzianka,
- jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz,
 - jesteś kowalem swego losu,
 - spotkasz miłą osobę,
 - spędzisz mile czas na zabawie z kolegami i kolażankami.
Zabawa polegała na kolejnym wprawianiu w ruch butelki i odczytywaniu haseł. Śmiechu i radości oraz komentarzy było sporo. Zabawa uczniom  podobała się. Kubeczki. Uczestnicy podchodzili kolejno do stolika i losowo odkrywali kubeczki. Jeśli uczeń trafił na różaniec, to czeka go życie w zakonie, obrączka - szybko zmieni swój stan cywilny, pieniążek - będzie w życiu bogata, pusty kubek - zostanie starą panną lub kawalerem. Były jeszcze inne, fajne zabawy takie jak: rzucanie kości, trafianie przez lewe ramię pieniążkiem do wiaderka czy siadanie na baloniku, a tam w środku (po wybuchu) kartka z życzeniami. Dziewczynom bardzo podobała się zabawa z butami. Buty ustawiane w kierunku drzwi. Który but ,,dotarł" pierwszy do drzwi, to jego właścicielka pierwsza wyjdzie za mąż. 
Było to fantastyczne spotkanie z tradycją i wróżbami. Uczniom taka lekcja bardzo się podobała. Wróżyć warto, choćby dlatego aby uszanować i kontynuować ludową tradycję. Biblioteka pamięta o tradycjach,pamięta o Andrzejkowych wróżbach. Pocieszająca informacja to taka, że młodym ludziom to się podoba. Tradycja, rzecz ważna w narodzie...
Czytany 487 razy
Joomla Templates - by Joomlage.com