slide2-wypozyczalnia slide3-kacikmalucha slide1-pracownia
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

 sidecolumn-bullet

Licznik odwiedzin strony

772891
Dziś
Wczoraj
W tym tygodniu
W poprz. tygodniu
W tym miesiącu
W poprz. miesiącu
Wszystkie dni
397
1017
1414
767701
19040
24167
772891
Twoje IP: 54.82.164.182
Czas: 2017-06-29 15:51:18

 fb

 

  

 

 narodowy program

 biblioteka narodowa

 ministerstwo kultury

   

 b bezbarier

 

b bibliotekaplus

 

b ksiaznica

 

b michalowo

 

b rozwojbibliotek

 

 

 

 

 

WALENTYNKI w BIBLIOTECE

walenty24Od kilku lat ten amerykański zwyczaj obchodzenia Dnia Zakochanych - 14 lutego - na dobre zadomowił się w Polsce. Jeszcze przed 14 lutego 2016 roku nasze dzielne panie bibliotekarki świątecznie przystroiły bibliotekę. Pojawiły się czerwone serduszka oraz wiersze o Miłości przez duże M.
18 lutego (czwartek) do biblioteki na specjalną lekcję o św. Walentym przyszła klasa IV c z Gminnego Zespołu Szkół. Na czele 14 osobowej klasy była  nauczycielka języka polskiego pani Irena Kardasz. Na początku spotkania nasze panie bibliotekarki otrzymały od klasy IV c prezenty. Dziękujemy.
Pani Ania przypomniała dzieciom legendę o świetym Walentym. Za panowania cesarza Klaudiusza gockiego Rzym był uwikłany w krwawe i niepopularne wojny do tego stopnia, że mężczyźni nie chcieli wstępować do wojska. Cesarz uznał, że powodem takiego postępowania była ich niechęć do opuszczania narzeczonych i żon. Dlatego odwołał wszystkie planowane zaręczyny i śluby. Kapłan Walenty pomagał zakochanym parom, udzielając im potajemnie ślubów.
Został jednak przyłapany i skazany na śmierć. Bito go, aż skonał. Po czym odcięto mu głowę. Było to 14 lutego 269 lub 270 roku. W dniu, w którym urządzano miłosne loterie. Na srebrnym relikwiarzu kryjącym jego szczątki znajduje się napis: ,, Święty Walenty, patron miłości".
 
Prowadząca spotkanie zapytała uczniów jak w szkole obchodzono Dzień Zakochanych? Młodzież, śmiejąc się odpowiedziała, że w tym, ważnym i pięknym dniu działała Poczta Zakochanych.
 
MOWA KWIATÓW.
Okazało się, że kolor kwiatów zdradza niektóre rzeczy. Różowy bukiet to oznaka szczerej sympatii i przyjaźni. Niebieski od wieków jest kolorem wierności. Biel jest barwą niewinności, szlachetnych zamiarów. Czerwień jest kolorem miłości i uczuć. Żółty, to oczywiście kolor zazdrości i zdrady.
 
ZAGADKI
Panie  bibliotekarki przygotowały szereg zagadek. Nagrodą był czerwony lizak.
1. Jak ma na imię ukochana Alladyna?
Las rąk w górze, pani Irena wyznacza ucznia do odpowiedzi. Pada prawidłowa myśl - Jaśmina i lizak wędruje do zwycięzcy.
2. Podaj tytuł bajki, w której braciszek i siostrzyczka trafili do chatki Baby Jagi? - Jaś i Małgosia.
3. Kto jest ukochaną Shreka? - Fiona
4. Kto ożenił się  z Calineczką? - Król Elfów.
5. Kto został żoną lwa króla Simby? - Nala
6.
7........
Zabawa trwała. Młodzież dosyć dobrze radziła sobie z odpowiedziami. Oznacza to, że większość czyta książki. I bardzo dobrze.
 
GRY I ZABAWY.
Uczniom klasy IV c zagadki bardzo się podobały i prosili prowadzącą o kolejne zabawy.
1. Do zabawy zgłaszało się 2 uczestników (dziewczyna i chłopak). Za zadanie mieli uścisnąć jak najwięcej dłoni. Było dużo zamieszania, emocji, generalnie
przednia zabawa.
2. Kto z dwójki uczestników spojrzy więcej osobom w oczy?
3. Kto najwięcej osób pogłaszcze po plecach?
4. Kto najwięcej dotknie kostek u nóg?
 
Czas pobytu w bibliotece szybko minął. Kilka osób wypożyczyło książki. Na koniec pobytu w bibliotece pani kierownik Teresa Rybińska poczęstowała wszystkich uczniów prezentami z Walentynką w tle. Pani Irena Kardasz otrzymała specjalne, świecące się kwiaty.
 
Warto przychodzić do naszej biblioteki. Bo w bibliotece fajnie jest...
Czytany 327 razy
Joomla Templates - by Joomlage.com