ZWIEDZAMY WARSZAWĘ I …NIESPODZIANKA.

13 lipca br. od rana padał deszcz, wręcz przechodziła nad Michałowem potężna burza i lało jak z cebra. Zajęcia w bibliotece tradycyjnie rozpoczynają się o godzinie 12 – tej. Z niepokojem patrzyliśmy w niebo. Chwała Bogu, po godzinie 11 – tej zaświeciło słońce. Tuż przed 12 – tą zaczęły przychodzić do biblioteki mamy z dziećmi. Zauważyliśmy nowe twarze. To dobrze, cieszy fakt, że na wakacje do Michałowa przybywa sporo ludzi. Tematem zajęć była Warszawa – stolica Polski. O Warszawie istnieje wiele legend opowiadających o syrence, która mieszkała w pobliżu dzisiejszej stolicy. Syrena stała się symbolem naszej stolicy, a na Starówce oraz nad brzegiem Wisły możemy podziwiać jej pomniki. Okazało się, że na 25 uczestników, troje (Maja, Pola i Dominik) mieszkają w Warszawie. Pani Ania przeczytała legendę o Warsie i Sawie. Wielu poetów napisało wiersze o stolicy Polski m.in. Julian Tuwim.

WARSZAWA

Jaka wielka jest Warszawa!

Ile domów, ile ludzi!

Ile dumy i radości

W sercach nam stolica budzi!

Ile ulic, szkół, ogrodów,

Placów, sklepów, ruchu, gwaru.

Kin, teatrów, samochodów

I spacerów, i obszaru!

Aż się stara Wisła cieszy,

Że stolica tak urosła,

Bo pamięta ją maleńką,

A dziś taka jest dorosła.

Warszawa to: Zamek Królewski, Powstanie Warszawskie, Stare Miasto, Łazienki Królewskie, Metro, Pałac Kultury i Nauki i Stadion Narodowy. O Warszawie można mówić godzinami. Dzieci miały za zadanie wykonać rybę. Okazało się, że wielu ma zdolności manualne. Ryby były okazałe (patrz zdjęcia) i są na wystawie w bibliotece. Po wykonaniu zadania wszyscy czekali na niespodziankę. Tym razem do Gminnej Biblioteki w Michałowie została zaproszona Straż Graniczna. Młodszy chorąży Marek Matus i sierżant Michał Grygorczuk spotkali się z dziećmi. Opowiedzieli o służbie Straży Granicznej, pokazali broń, hełmy, lornetki, kamizelki i kajdanki. Każdy uczestnik spotkania mógł dotknąć te akcesoria, przymierzyć i pozować do zdjęcia. Następnie panowie pokazali nowoczesny samochód. Zainteresowanie młodych ludzi było ogromne. Może to przyszli funkcjonariusze Straży Granicznej? Niespodzianka super. Podobała się dziewczynkom oraz, co jest oczywiste, chłopakom. Kolejne zajęcia w najbliższy wtorek (18 lipca br.). Serdecznie zapraszamy do biblioteki. Początek o godzinie 12.00 Do zobaczenia w bibliotece.