JUŻ JESIEŃ….


27 września 2017 roku Gminną Bibliotekę w Michałowie odwiedziła sympatyczna grupa przedszkolaków. ,,Czarodzieje” przyszli z panią Alą Matwiejczyk i panią Elą. Tematem spotkania była aktualna, od kilku dni, pora roku, czyli jesień.

Jesienią, jesienią

Sady się rumienią,

Czerwone jabłuszka

Pomiędzy zielenią.

Czerwone jabłuszka,

Złociste gruszeczki

Świecą się jak gwiazdy

Pomiędzy listeczki.

Taki piękny wiersz o jesieni przeczytała pani Ania. I zaczęła opowiadać jak można spędzać czas miło i pożytecznie, właśnie jesienią i to w lesie. Przecież w lasach – mówiła rosną piękne i pyszne grzyby. Dzieci na takie zdanie zareagowały spontanicznie. Nasze mamy i nasi tatusiowie – mówiły, przynosili w ostatnich dniach mnóstwo grzybów. I dużo było prawdziwków, borowików. Pani bibliotekarka potwierdziła, że wrzesień w tym roku był bardzo obfity w grzyby. Sama też zbierałam, mówiła. Z grzybów można robić pyszne dania i przygotowywać zapasy na zimę. Trzeba tylko uważnie patrzeć jakie grzyby zbieramy. – Nie wolno zbierać muchomorów, bo są trujące – mówiły ,, Czarodzieje”.  Pani Ania zadawała zagadki. Należało policzyć ile jest grzybów w koszyku, jakie zwierzęta robią na zimę zapasy a jakie ptaki odlatują do ciepłych krajów. Najciekawszą częścią spotkania były zgadywanki z zawiązanymi oczami. Dzieci nie widząc warzyw usiłowały zgadnąć po kształtach warzywa. I to się pięknie udawało. Okazało się, że nasze dzieci doskonale znają warzywa. Wiadomo, że jesienią również padają deszcze. Pani bibliotekarka zapytała przedszkolaków, co wówczas robimy. Las rąk w górze i padały następujące odpowiedzi:

– Jak pada deszcz, to zabieramy ze sobą koniecznie parasol.

– Jak pada deszcz, to zakładamy kurtkę przeciwdeszczową.

– Jak pada deszcz, to zakładamy na nogi kalosze.

 A tak w ogóle, żartowały, to my się deszczu nie boimy, bo chcemy… urosnąć. Była to fajna lekcja o jesieni. Pani Ania zachęcała do czytania książek i przychodzenia do biblioteki. Dzieci obiecały, że tu nie raz jeszcze przyjdą. Na koniec za wspaniałą zabawę pani bibliotekarka nagrodziła grupę ,,Czarodzieje” słodyczami.