KOLOROWA JESIEŃ


10 października 2017 roku Gminną Bibliotekę w Michałowie odwiedziła grupa przedszkolaków pani Agnieszki Czerniawskiej czyli ,, Pszczółki”. Tematem spotkania była jesień i jej kolory. Bibliotekarka pani Anna Awruk zapoznała dzieci z biblioteką. Zapytała, kto z ,,Pszczółek” odwiedza bibliotekę i wypożycza książki. Okazało się, że jest kilku amatorów czytania. Pani Ania zapytała jaka jest różnica między biblioteką a księgarnią. Dzieci doskonale odpowiedziały na to pytanie. – Proszę panią, – w księgarni książki kupuje się za pieniądze a w bibliotece książki wypożyczamy za darmo – odpowiedział młody przedszkolak. – Tylko książki z biblioteki, trzeba koniecznie oddać i nie pobrudzić – dodała aktywna ,,Pszczółka.” Pani Ania rozłożyła warzywa na stole: marchew, pietruszka, ziemniak, kalarepa, patison, papryka oraz owoce jabłka, śliwki, gruszki. Dzieci niemal bezbłędnie rozpoznały warzywa i owoce. Kłopoty były tylko z patisonem i kalarepą. Pani Ania zapytała jaka jesienią w Polsce panuje pogoda. – Zdecydowanie jest zimno – odpowiedziały chórem. – Ja lubię jak świeci słońce, wówczas mogę zbierać kasztany, biegać po kolorowych liściach i bawić się żołędziami – powiedziała dziewczynka. – A ja z tatą byłem na grzybach – chwalił się wysoki chłopak.  W tym roku było dużo grzybów. – A jakie ptaki odlatują na zimę ? – zapytała pani bibliotekarka. – Oczywiście bociany, – odpowiedziały ,,Pszczółki” chórem. Pani Ania przeczytała kilka jesiennych  wierszy:

Kolor złota i czerwieni

Drzewa mają na jesieni.

Choć jesienne dni są dżdżyste,

Barwy liści są ogniste.
***

Na jesieni skarby zbierz.

Co z nich zrobić – dobrze wiesz.

Z jarzębiny – koraliki,

A z kasztanów pajacyki.
***

Jesienią, jesienią

Sady się rumienią;

Czerwone jabłuszka

Pomiędzy zielenią.
Czerwone jabłuszka,
Złociste gruszeczki
Świecą się jak gwiazdy
Pomiędzy listeczki.
Dzieciom jesień jako pora roku bardzo się podoba. Uwielbiają patrzeć jak w słońcu mienią się kolorowe liście. Marzą aby było więcej dni słonecznych, aby nastała złota polska jesień. Marzą, aby były kolorowe, ciepłe dni z babim latem. Bo jak świeci słońce, to radość maluje się na młodych twarzach przedszkolaków ,,Pszczółek” pani Agnieszki.
Za wzorowe zachowanie dzieci z grupy ,,Pszczółki” pani Ania nagrodziła słodyczami i zapraszała do przychodzenia do naszej biblioteki. Nasza biblioteka bardzo dzieciom się podoba. Chętnie odwiedzają naszą placówkę kulturalną. Co nas bibliotekarzy bardzo cieszy.