LEKCJA PATRIOTYCZNA W BIBLIOTECE

Wkrótce 11 listopada, 99 rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Przez 123 lata Naszej Ojczyzny praktycznie nie było na mapie. Polacy jednak ciągle marzyli o Niepodległości, walczyli w powstaniach przeciwko zaborcom. Były wywózki na Sybir, więzienia i mnóstwo ofiar. W końcu 18 listopada 1918 roku Polska odzyskała wolność. Naród z entuzjazmem wziął się za budowanie swojego państwa. Z okazji 99 rocznicy Odzyskania Niepodległości Gminna Biblioteka zaprosiła uczniów pani Ireny Borowskiej z klasy I B. Było ich w sumie 15. Bibliotekarka pani Ania przeprowadziła prawdziwą lekcje patriotyzmu. Godłem Polski – powiedziała pani Ania – jest orzeł w złotej koronie  umieszczony na czerwonym tle.  Polska flaga to dwa połączone ze sobą pasy: biały i czerwony. To barwy ważne dla Polaków. Co te kolory oznaczają? – zapytała pani bibliotekarka. Las rąk w górze. Wiktoria odpowiedziała: Biel oznacza dobroć i czystość narodu polskiego. Weronika – czerwień to dostojność, waleczność.  – Oraz odwaga i krew przelana przez Polaków – dodał Michał. Symbolem narodowym jest również hymn Polski, czyli Mazurek Dąbrowskiego. Ta pieśń powstała wtedy, gdy Polska była w niewoli. Przez lata śpiewali ją nasi żołnierze – jej słowa dodawały im otuchy i zagrzewały do walki. Teraz ,,Mazurek’ można usłyszeć podczas ważnych uroczystości narodowych i sportowych.  Karol: – hymn Polski jest grany przed meczem piłkarzy.Jutro mecz Polska – Urugwaj.  Pani Ania opowiedziała co znaczy słowo patriota. Patriota to uczciwa postawa wobec siebie i wobec innych. To również chęć niesienia pomocy, utrzymania porządku wokół siebie, optymizmu, szanowania swojej rodziny, kultury, środowiska. Na koniec aktywna klasa I B wyrecytowała wiersz pt,,Kto Ty jesteś”. Wiktoria pytała a klasa odpowiadała. Byliśmy zaskoczeni, że w sumie małe dzieci (mają po 7 lat) tak dużo wiedzą. Za bardzo aktywną postawę dzieci zostały słodyczami i zakładkami do książek.
NASZA POLSKA

Piękne mamy polskie morze,

Lasy, łąki, pola, góry,

Wielkopolskę i Kujawy,
I Pomorze, i Mazury.

Tu Podlasie, tam Polesie
I rozległa Małopolska,
Śląsk i Warmia, i Mazowsze…
– Oto nasza barwna Polska.