LISTOPADOWE SPOTKANIE DKK W BIBLIOTECE


W Michałowie sporo mieszkańców czyta książki. To bardzo dobrze. Entuzjaści czytania są członkami DKK (Dyskusyjny Klub Książki). W ostatnią sobotę listopada br.
członkowie DKK omawiali książkę pani Doroty Gąsiorowskiej pt,, Antykwariat spełnionych marzeń”. Dorota Gąsiorowska  (1975 r.) mieszka pod Krakowem  i napisała kilka książek, takich jak: Melodie zapomnianych miłości, Primabalerina, Obietnice Łucji, Marzenie Łucji. Autorka ma już swój styl, który polubili czytelnicy. Najnowsza powieść Doroty Gąsiorowskiej to pełna tajemnic historia, która otuli cię niczym ciepły koc i przeniesie w zaczarowany świat najskrytszych marzeń. Taką opinię wydali dyskutanci DKK. Autorka na 442 stronach pokazała życie Emilii, która kocha książki. W malutkim antykwariacie na ulicy Siennej  w Krakowie, otoczona aromatem kawy z kardamonem, czyta niezwykłe opowieści i snuje marzenia, jak większość dziewcząt, o prawdziwym szczęściu. Antykwariat pana Franciszka, w którym pracuje Emilka, to magiczny sklepik. Jak to w Krakowie, przez antykwariat sympatycznego właściciela przewija się mnóstwo wielbicieli książek. I to nie tylko z Polski. Na początku powieści mamy smutną jesienną pogodę. Stąd wielu ludzi zagląda do antykwariatu na Siennej. Emilka lubi książki, rozmawia z panem Franciszkiem i parzy znakomitą herbatę. Na półkach stoją książkowe perełki. Najstarszą książką są Dziady Adama Mickiewicza z 1832 roku. Są tu również dzieła pisarzy francuskich (Aleksander Dumas), rosyjskich (Aleksander Puszkin, Fiodor Dostojewski). Przez antykwariat przewijają się znajomi Emilki, tacy jak Grześ z Nowego Yorku, tajemniczy Mikołaj, czy Szymon, który pracuje w Szwajcarii. Szymonowi Emilka bardzo się podoba i vice versa. Patrzą na siebie, zakochują się w sobie. Emilka tęskni za Szymonem, który często wyjeżdża. Pewnego razu pies  Włóczykij wygrzebał kartkę o następującej treści: Kochanie! Przepraszam, że musiałem wyjechać. To stało się tak nagle. Wrócę do Ciebie…Kocham Cię. To miałem Ci powiedzieć. Mam nadzieję, ze nowy rok zaczniemy już wspólnie. Szymon. Emilka była bardzo zakochana i szczęśliwa. Ciągle myślała o Szymonie. Śnił się jej. Jak przyjechał do Krakowa, to zaprosił Emilkę do Szwajcarii na Sylwestra. Była bardzo szczęśliwa. Do wyjazdu jednak nie doszło. Pojechała do ojca Jana do Gdańska. Macocha Róża wyznała straszliwą, swoją historię życiową. Otóż jako młoda dziewczyna  została zgwałcona. Urodziła syna …Szymona. Rodzice kazali oddać maleństwo do rodziny zastępczej. Róża przeżyła to bardzo. Po latach odnalazła syna Szymona, który był…księdzem. Poszła do konfesjonału do spowiedzi. Tym księdzem był syn Szymon. Zbliżał się Sylwester. I raptem do drzwi zapukał Szymon. Otworzyła je zaskoczona Emilka. Szymon zaproponował spacer do latarni morskiej. Tam wyznał Emilce miłość. Oboje zakochani pięknie spędzili Sylwestra. Na ścianie latarni morskiej przytuleni do siebie, zakochani i szczęśliwi przeczytali:

Nie bój się płynąć na fali życia. Bądź jak żaglowiec,

który chwyta wiatr i zmierza do właściwego brzegu.

Emilia czuła, że nie potrzebuje już żadnego drogowskazu. Była na właściwym miejscu, obok właściwego człowieka. W otoczeniu morskich fal zaczynała z Szymonem nowy rozdział ich wspólnej książki zatytułowanej ,,Życie”. Książka Doroty Gąsiorowskiej pt,, Antykwariat spełnionych marzeń” Porusza. Pozwala marzyć. daje nadzieję. Wspaniała lektura na długie jesienne wieczory. Powieść ,, Antykwariat spełnionych marzeń” nie jest tylko dla kobiet. Mężczyźni, którzy ją przeczytali bardzo chwalą autorkę. Po prostu podoba się wszystkim. Zachęcam gorąco i z pełną odpowiedzialnością polecam. Takie zdanie mają również członkowie DKK, który aktywnie  działa przy Gminnej Bibliotece w Michałowie.