WALENTYNKI W BIBLIOTECE


14 lutego cała Polska, szczególnie młodzież obchodzi Święto Zakochanych. Nasza biblioteka wychodząc naprzeciw zaprosiła do biblioteki uczniów z klasy IV A. Pani Tamara Durek przyprowadziła 19 swoich uczniów. Pani bibliotekarka Ania serdecznie przywitała dorodną młodzież i zadała kilka pytań. Miedzy innymi kto korzysta z naszej biblioteki. Okazało się, że 8 uczniów regularnie wypożycza książki. Pani Ania zapraszała pozostałych do czytania książek z biblioteki. Pani Ania opowiedziała o św. Walentym. Otóż Święty Walenty został świętym za swoje poświęcenie – złamał zakaz cesarza, który głosił, że młodzi legioniści nie mogą zawierać związków małżeńskich. W więzieniu Walenty zakochał się z wzajemnością w niewidomej córce strażnika, która , pod wpływem miłości odzyskała wzrok. Przed śmiercią napisał do swojej ukochanej list, który aktualnie inspiruje do wysyłania walentynek. Pani Ania zapytała co robi młodzież w Dniu Świętego Walentego w szkole. Okazało się, że w szkole w tym dniu działa aktywnie poczta walentynkowa. W listonosza zabawia się samorząd uczniowski. Następna propozycja, to rozwiązywanie krzyżówki. Były czytane pytania dotyczące lektur szkolnych. Uczniowie z klasy IV A spisali się znakomicie i odgadli hasło – WALENTYNKI. Ogólna radość, okrzyk i pełne zadowolenie z sukcesu.

KTO JEST KTO? SZUKANIE SWOJEJ PARY

Kolejna, wspaniała zabawa to rozpoznawanie swojej partnerki z zawiązanymi oczami. Na krzesłach siedziały dziewczyny. Każdy z chłopaków podchodził, pani zawiązywała mu oczy i poprzez dotyk odnajdywał swoją partnerkę. Tu chłopcy spisali się na pełną ,,szóstkę”. Wszyscy, po omacku rozpoznali swoje dziewczyny. Piękna zabawa, dużo śmiechu i zadowolenia z sukcesu.

CZYTANIE ŻYCZEŃ WYPISANYCH NA SERCACH

Po kolei z dobrą dykcją, zresztą bardzo chętnie uczniowie czytali napisane życzenia na sercach. Przykładowo:

Jedna wiosna w roku bywa,

kwiaty kwitną tylko raz.

Jedna miłość jest prawdziwa,

kiedy kochasz pierwszy raz.

Serce sercu daje,

Serce w sercu pozostaje.

Serce tęskni, serce drży,

Jeśli kochasz – napisz mi!
***

Miłość jest piękna,

Czasem przyjemna,

Lecz tylko wtedy,

Gdy jest wzajemna.

Kocham Cię! Czy ,,kocham Cię” zawsze znaczyło ,,kocham Cię”? – zapytała pani bibliotekarka. Otóż nie! Co w takim razie mogło znaczyć? Dawniej ,,kochać” znaczyło tyle co rosnąć i odnosiło się do roślin. Każda roślina potrzebuje innej gleby itd. Pani Ania zapytała jak będą wyglądać ,,Walentynki” w szkole. Dzieci bardzo czekają na to radosne święto. Będą listy pisane na sercach, miłe życzenia, uśmiechy do ,,bliskich sercu” osób. Spotkanie Walentynkowe w bibliotece było bardzo pouczające, radosne, stosowne do Święta Radości, Świętego Walentego. Na koniec pani Ania otrzymała piękny ,,walentynkowy” prezent. Nasza biblioteka życzy wszystkich przyjemnego dnia, przepełnionego radością, miłością i szczęściem. Niech każdy w tym dniu będzie szczęśliwy i uśmiechnięty. Zresztą radujmy się przez cały rok.