MARCOWE SPOTKANIE WIELBICIELI CIEKAWYCH KSIĄŻEK


Przy Gminnej Bibliotece w Michałowie aktywnie działa Dyskusyjny Klub Książki. Fani czytania spotykają się regularnie i dyskutują na temat problemów i wartości przeczytanych książek. 10 marca 2017 roku na warsztacie były dwie pozycje:  Kiera Cass i ,,Rywalki” oraz Jorge Diaz i ,,Listy do Pałacu”.
Kiera Cass to młoda amerykańska pisarka urodzona w 1981 roku w Karolinie Południowej. Dorastała w Nowej Karolinie. Ukończyła historię na Radford University. Mieszka wraz z rodziną w Blacksburgu w stanie Wirginia. Bardzo dużo czyta i pisze ciekawe książki. W ,,Rywalkach” Kiera Cass opisuje Eliminacje, czyli wielki konkurs. Dla 35 dziewcząt Eliminacje są szansą ich życia. To wyścig do wielkiego, bogatego świata. Dzięki nim dziewczyny mają szansę uciec z ponurej otaczającej w ich życiu rzeczywistości. Uciec ze świata, w którym panują kastowe  podziały, wprost do pałacu, gdzie będą spełnione ich marzenia. Z miejsce, gdzie głód i choroby są na porządku dziennym do krainy jedwabi i klejnotów. Celem Eliminacji jest wyłonienie żony dla czarującego i przystojnego księcia. Eliminacje, to konkurs o miłości księcia Maxona oraz koronę. Każda z 35 dziewcząt ma powody do tego, aby zostać i walczyć o cel do samego końca. Każda młoda dama, będąca w odpowiednim wieku pragnie znaleźć się w zamku i chociaż na chwilę poczuć się księżniczką. Każda, oprócz… Ami. Mimo jej niechęci, zarówno rodzina jak i sam Aspen namawiają ją, aby chociaż chciała wypełnić zgłoszenie. Dziewczyna niechętnie się zgadza. Ma nadzieję, że jej kandydatura zniknie w tłumie chętnych. Gdy zostaje wybrana, dochodzi do wniosku, że niewiele ma do  stracenia. Fabuła, wydawałoby się, jakich wiele. Młoda dziewczyna z nizin ma ogromną szansę na lepsze życie u boku księcia. Musi dokonać wyboru względem księcia Maxona i chłopaka Aspena. Książka napisana wartkim acz spokojnym językiem. Wciągająca, co będzie dalej. Warto po nią sięgnąć i przeczytać. To nie będzie stracony czas. Ciekawe, że Ami jako jedyna z grona wybranych nie chciała trafić do pałacu. Dla niej udział w Eliminacjach był koszmarem.Oznaczał konieczność rozstania z Aspenem, jej sekretną miłością. Oznaczał opuszczenie domu. A wszystko po to, by wziąć udział w wyścigu o koronę, której Ami wcale nie pragnie. Jednak, gdy spotyka Maxona, który naprawdę przypomina księcia z bajki, dziewczyna zaczyna zadawać sobie pytanie, czy naprawdę chce za wszelką cenę porzucić pałac. Jest tam przecież w samym środku i widzi inny świat. Być może życie, o jakim marzyła, wcale nie jest lepsze niż to, którego nawet nie chciała sobie wyobrazić… Dlatego warto sięgnąć po tą lekturę. I starać się zrozumieć odwieczny dylemat, prawdziwa miłość, czy wygodne życie.
LISTY DO PAŁACU
Autorem tej książki jest Jorge Diaz urodzony w 1962 roku w Alicante. 28 czerwca 1914 roku w Sarajewie  zginął w zamachu następca austriackiego tronu arcyksiążę  Franciszek Ferdynand Habsburg, co zapoczątkowało I wojnę światową. Hiszpania , choć pozostała neutralna, odegrała w tym konflikcie ważną rolę. To w Madrycie aż do 1921 roku działał Urząd do spraw Ochrony Jeńców, zatrudniający  54 stałych pracowników. Wspierali ich  wojskowi (58 osób) oraz dyplomaci (ponad trzystu). Zdołali oni pomóc dwustu tysiącom jeńców wojennych. Przeprowadzili repatriację 70 tysięcy cywili  oraz 21 tysięcy rannych żołnierzy. Koszt funkcjonowania Urzędu pokrywał król Hiszpanii Alfons XIII. Wojna bezlitośnie pustoszy Europę. Do Pałacu Królewskiego w Madrycie przychodzi list. A w nim mała Francuzka prosi hiszpańskiego monarchę o pomoc w odnalezieniu zaginionego na froncie brata. Bożonarodzeniowy gest króla względem Sylvie wywołuje lawinę zdarzeń…
Zainspirowane historycznymi faktami ,,Listy do Pałacu” to poruszająca powieść o miłości w czasach zarazy wojennej.
Jorge Diaz na 478 stronach pięknie opisał miłosne losy podczas I wojny światowej. Książka warta polecenia. Uczestnicy spotkania DKK w Michałowie wyrażali bardzo pochlebne słowa o książce. Czytałyśmy ze łzami w oczach – mówiły panie. Zdecydowanie polecamy. Bo warto czytać tak wartościowe książki. Uczestnicy spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Gminnej Bibliotece w Michałowie miło spędzili czas na dyskusji o dwóch książkach. Pani kierownik Teresa Rybińska jak zwykle częstowała dyskutantów smacznymi ciastkami i pyszną kawą. Uczestnicy DKK chętnie przychodzą do biblioteki i lubią rozmawiać o przeczytanych książkach.