WIOSENNA OFENSYWA KSIĄŻKOWA


Miesiąc kwiecień jest szczególny jeśli ciepło myślimy o książkach. Kilka dni temu (20 – 22 kwietnia 2018 roku) zakończyły się VII Międzynarodowe Targi Książki w Białymstoku. Nasi bibliotekarze tam byli i jeszcze o tym napiszemy. Do stolicy Podlasia przyjechało ponad 80 wydawców i ponad 30 autorów takich jak mistrzyni reportażu Hanna Krall czy nasz rodak Ignacy Karpowicz. Dyrektor Targów pan Andrzej Kalinowski powiedział, że festiwal książki w Białymstoku jest jedną z największych tego typu imprez kulturalnych w Polsce. 23 kwietnia to z kolei Międzynarodowy Dzień Książki. Zawsze i każda okazja nabycia ciekawych pozycji jest dobra. Najlepiej i najtaniej odwiedzić naszą bibliotekę w Michałowie (ul. Białostocka 30A) lub filie biblioteczne w Bondarach i w Szymkach. Serdecznie zapraszamy. Biblioteki nasze dokonują systematycznie ciekawych zakupów nowości książkowych. W Polsce ukazuje się dużo książek. Staramy się być w tym temacie na bieżąco i uważnie śledzimy nowości. Od momentu zakupu książki do Czytelnika upływa trochę czasu. Każdą książkę trzeba opracować, wnieść do rejestru itd. Ostatnio następujące nowości czekają na naszych Szanownych Czytelników. O to kilka propozycji:

– Autor – William Goldman, tytuł: Narzeczona księcia. To pełna zwrotów akcji i humoru opowieść o prawdziwej miłości. pojedynki na szpady i umysły, ucieczki i pościgi, sześciopalcy zabójca, potworne maszyny tortur, wielka miłość i bezkresna nienawiść, pasja, cuda i szaleństwo. Narzeczona księcia to mistrzowska baśń o miłości i przygodzie.

– Autor – Rachel Abbott, brytyjska mistrzyni thrillera napisała o  najmroczniejszych sekretach w najspokojniejszych wydawałoby się miejscach. Tytuł: Droga ucieczki. Okazuje się, że cicha, spokojna wieś skrywa aż tyle tajemnic. Koniecznie trzeba to przeczytać. prawie 500 stron a tyle zawarto tam mylących tropów, zmian zasad gry, wspaniała fabuła.

– Autor – Diane Chamberlain, tytuł: Cień matki. Czy można być gotowym na macierzyństwo? Czy człowiek może się zmienić? Czy można wyjść z cienia własnej matki? Sekrety rodziny O, Neill wychodzą na jaw, a prawda przynosi nadzieję, która  rozświetla cienie przeszłości. Annie O, Neill była kochającą matką i żoną. Posiadała pewną, pewną, mroczną tajemnicę, która ujrzała światło dzienne dopiero wiele lat po jej tragicznej śmierci…

– Autor: Agnieszka Marciniuk, tytuł: Góra Wschodnia. Ta powieść jest przepełniona tęsknotą do przedwojennego świata i klimatu ówczesnych dworków. Mieszkańców sennego miasteczka Góra Wschodnia, elektryzuje  wieść o niespodziewanym  powrocie hrabiny Niedzielskiej, dziedziczki pobliskiego pałacu Miłochna. To nadzieja mieszkańców na lepsze życie. W książce przewijają dawne wspomnienia, romantyczne historie, romanse.

– Autor – Dot Hutchison, tytuł; Krwawe róże. Priya Sravasti, której siostra padła ofiarą seryjnego zabójcy, co kilka miesięcy zmienia wraz z matką miejsce zamieszkania, za każdym razem mając nadzieję na nowy początek. Kiedy jednak sama staje się celem szaleńca, śledztwo agentów trafia na nowe tory. Zabójca może zostać ujęty tylko przy jej pomocy. Czy Priya zaryzykuje własne życie?

– Autor- Matilde Asensi, tytuł: Ostatni katon. To jedna z najlepszych hiszpańskich powieści przygodowych. Od Rzymu, przez Jerozolimę aż do Konstantynopola śladem wskazówek ukrytych w labiryntach, lochach i katakumbach – fascynująca zagadka i niezapomniana przygoda w jednym. Matylda Asensi to królowa hiszpańskiej powieści przygodowej.

– Autor- Gabriela Gargaś, tytuł: Minione chwile. Dwie kobiety, jeden mężczyzna i wielka miłość we wszystkich jej odcieniach. Od namiętności do śmiertelnej nienawiści i kary za zdradę. Zapraszamy do pasjonującej lektury. Koniecznie należy przeczytać, bo warto.

– Autor – Małgorzata Rogala , tytuł: Grzech zaniechania. Na łamach książki Czytelnik śledził będzie poszukiwania aż dwóch morderców…

– Autor – Mark Hill, tytuł: Ja nie wybaczam. To mroczny, brutalny kryminał z bardzo mrocznymi postaciami.

– Autor – Jan – Erik Fjell, tytuł: Kapuś.  Mamy 1960 rok, Nowy York. Giordano zostaje przyjęty do znanej rodziny mafijnej Locatelli i przeżywa swój chrzest bojowy – likwiduje kapusia. Kryminał z najwyższej półki. Trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony.

– Autor: Danka Braun, tytuł: Krwawy medalion. pod kołami samochodu ginie pacjentka Roberta Orłowskiego, nazywana przez mieszkańców Żurady Świętą Zoską. Okazuje się, że to lekarzowi  i jego teściowej  zapisała w testamencie drewniany dom w lesie i… stary srebrny medalion, który był dla kobiety wyjątkowo cenny.

– Autor- Chloe Mayer, tytuł; Chłopiec ze śniegu. Mamy rok 1944 i spokojna wieś w dalekiej Anglii. Wojna, choć daleko to jednak osacza bohaterów ze wszystkich stron.

– Autor- Ryszard Jan Czarnowski, tytuł: Legenda Orląt. Tą książkę koniecznie powinni przeczytać młodzi ludzie. Autor pięknie opisał Walki Orląt o Niepodległość Najjaśniejszej. Były one bardzo dramatyczne. Pokazany jest heroizm młodych ludzi i niezwykły bój o miasto Lwów. Autor opisuje losy ludzi przebywających w owe dni we Lwowie, którym nie było dane pozostać na ukochanych Kresach. Piękna i mądra lekcja historii.

Biblioteka dla młodzieży i dzieci poleca również książki autorki Sarah Mlynowski, pochodzącej z Kanady a mieszkającej w Nowym Yorku.

– Autor- Sarah Mlynowski, tytuły: Magiczne lustro. Najpiękniejsza na świecie i Magiczne lustro. Szklany pantofelek. Autorka zaprasza Czytelników do przejścia przez magiczne  lustro do świata baśni. Autorka pisze dla dzieci i młodzieży. Seria Magiczne lustro cieszy się ogromnym powodzeniem na całym świecie. Znakomita informacja, że już dwie książki z tej niezwykłej serii są w naszej bibliotece.

– Autor – Rae Carson, tytuł: Złotowidząca, Ucieczka – księga pierwsza. Schronienie – księga druga. Jeśli chodzi o złoto, to nie możesz zaufać nikomu. Ta stara maksyma działa wśród ludzi od wielu wieków. Kalifornijska gorączka złota. Młoda dziewczyna obdarzona potężną, niebezpieczną mocą. Kalifornijska gorączka złota przybiera na sile. Czy obdarzona potężnym darem Lee może czuć się bezpieczna? Na te i inne frapujące pytania znajdzie Czytelnik po przeczytaniu tych dwóch książek. Czy do końca zaspokojona zostanie jego ciekawość? Koniecznie!!! te książki muszą przeczytać miłośnicy niewiarygodnych przygód. Przyjemnej lektury.
Serdecznie zapraszamy dzieci, młodzież i osoby dorosłe do biblioteki. Bo warto i trzeba czytać. i to w każdym wieku.