BOOKER DLA OLGI TOKARCZUK


Polska pisarka Olga Tokarczuk została laureatką jednej z najbardziej prestiżowych nagród literackich świata Man Booker International Prize.
Jury konkursu zachwyciło się oryginalnością książki jej autorstwa pt,, Bieguni” w tłumaczeniu Jennifer Croft. Pani Oldze Tokarczuk składamy serdeczne gratulacje. Nagrodę Bookera otrzymują bowiem pisarze piszący i tłumaczeni na język angielski.
Bieguni to odłam prawosławnych starowierów. Odrzucali hierarchię kościelną. Wierzyli, że świat jest przesiąknięty złem. Uważali, że zło ma największą moc, gdy człowiek stanie w miejscu. Jedynym sposobem ratunku przed złem jest podróż, ruch.
Olga Tokarczuk jest stosunkowo młodą (56 lat), polską pisarką. Przez wielu krytyków literackich jest uznawana za jedną z największych współczesnych powieściopisarek. Jej książki cieszą się ogromnym powodzeniem wśród czytelników. W naszej bibliotece są książki pani Olgi Tokarczuk takie jak: Bieguni, E.E., Ostatnie historie, Gra na wielu bębenkach, Prawiek i inne czasy, Księgi Jakubowe.
,,Bieguni”” w tłumaczeniu angielskim ,,Flights” to książka ponadnarodowa. Powieść Ogi Tokarczuk występuje przeciwko tendencjom, które dziś zauważamy w całej Europie, przeciwko odgradzaniu się od innych narodowym murem. W Polsce ukazała się w 2007 roku. Autorka pisała ją przez 3 lata. Tłumaczka Jennifer Croft to 31 letnia Amerykanka. Pracowała nad przekładem 10 lat. W 2019 roku ukaże się jej  przekład ,,Ksiąg Jakubowych”. Laureatki Bookera panie Tokarczuk i Croft otrzymały za zwycięstwo po 25 tys. funtów. Ta Nagroda Bookera to znakomita promocja Polski i jej literatury. Zapraszamy do naszej biblioteki, zapraszamy do czytania nie tylko książek pani Tokarczuk.