TRADYCJE I ŚWIĘTA NARODOWE


17 lipca 2018 roku do Gminnej Biblioteki w Michałowie przyszło 13 dzieci, które spędzają wakacje w naszej gminie. Grupa zmienia się. Niektórzy wyjeżdżają z Michałowa i jadą nad morze. Jednak we wtorek pojawiły się 3 nowe twarze: Zosia z bratem Filipem i Patrycja. Cała trójka powiększyła naszą biblioteczno – wakacyjną rodzinę wpisując swoje imię na mapie Polski. Pani Ania zapoznała dzieci z nowym pojęciem jakim jest wyraz zwyczaj. Zwyczaj to jest tradycyjny sposób w jaki zachowujemy się w określonych sytuacjach. Jest on powszechnie przyjęty i praktykowany.
Najpiękniejsze polskie zwyczaje i praktykowane obrzędy związane są ze świętami religijnymi. Szczególnie uroczyście obchodzimy Boże Narodzenie, Wielkanoc, Boże Ciało i dzień Wszystkich Świętych. Dzieci opowiadały jak w ich rodzinnych domach obchodzi się poszczególne święta.
Część praktyczna zajęć polegała na wykonaniu zakładki do książki. Nasi wakacyjni przyjaciele są bardzo pomysłowi i pracowici. Większość z nich wykonała po 2 kolorowe zakładki. II godzina zajęć poprowadził przybyły z białostockiego IPN pan Krzysztof Jodczyk. Zaprezentował kolorowy film o symbolach narodowych. Nasi młodzi błysnęli ogromną znajomością tematu i doskonale potrafili odpowiedzieć na pytanie co to jest godło, flaga i hymn.
   Pan Krzysztof był zachwycony poziomem wiedzy naszych michałowskich milusińskich.

Najpiękniejsze dla organizatorów ,,Wakacji w bibliotece” jest dobra frekwencja ,zaangażowanie i znakomita aktywność. Kolejne spotkanie już w najbliższy czwartek, 19 lipca br. Obecność, oczywiście obowiązkowa. Warto przypomnieć, że nasze pociechy wykonują znakomite prace i zapraszamy do biblioteki po książki a przy okazji do obejrzenia ciekawej wystawy. Do zobaczenia w bibliotece.