SKARBY PRZYRODY


24 lipca 2017 roku w Michałowie spadł obfity deszcz. Być może z tego powodu do naszej biblioteki na przedostatnie zajęcia wakacyjne przyszło tylko sześcioro dzieci i trzy babcie (opiekunki swoich wnuczków). Bibliotekarka Ania jak zwykle bardzo ciekawie mówiła o skarbach przyrody w naszej pięknej Ojczyźnie.
Tatry, to oczywiście najwyższe góry w Polsce. Wiele ich szczytów przekracza wysokość 2 tysięcy metrów. Do najpiękniejszych miejsc w Tatrach należą: Morskie Oko, Dolina Pięciu Stawów, Kasprowy Wierch, Giewont oraz doliny – Kościeliska i Chochołowska.
Największe bagna w Polsce są położone wzdłuż prawie całej rzeki Biebrzy na 160 kilometrach. Biebrza jest jedyną rzeką naszego kontynentu, która zachowała całkowicie naturalny charakter.
Puszcza Białowieska leży blisko Michałowa i znajduje się tam Białowieski parki Narodowy, gdzie króluje potężny żubr. Obecnie w Polsce żyje około 600 żubrów. Każdy osobnik urodzony w polskim rezerwacie przyrody otrzymuje imię zaczynające się na sylabę ,,po”, np. Pomruk.
Bałtyk, to nasze polskie morze. Piękne plaże, pracujące porty i cudowne krajobrazy. Dzieci w części plastycznej wycinały w wklejały na mapę krajobrazy charakterystyczne Polsce. Na koniec każdy uczestnik zostawił pamiątkę swojej odciśniętej dłoni.
WIZYTA SŁUŻBY LEŚNEJ
W II godzinie zajęć do biblioteki przybyli zaproszeni goście z Nadleśnictwa  Żednia pani Justyna Bójko i pan Sławomir Dziewiątkowski. Dzieci z zapartym tchem słuchały opowieści o lasach. Okazało się, że o życiu w lesie można mówić dużo i ciekawie. Otóż Nadleśnictwo Żednia położone jest na terenie kilku gmin. Są to Michałowo, Gródek, Narew i Zabłudów. Nadleśnictwo jest podzielone na 23 leśnictwa. Mamy dwa rezerwaty: Ciliczański Las i  Rezerwat Gorbacz. Każde Nadleśnictwo posiada 10 letni Plan Urządzania Lasu. Goście powiedzieli co można a czego nie można robić w lesie. Okazało się, że lasom największe zagrożenie stanowi… człowiek. Bo niszczy przyrodę, zaśmieca, kłusuje, wjeżdża samochodem do lasu itd. Pani Justyna dodała, że na terenie Nadleśnictwa mamy 5 oczek wodnych, 3 paśniki i 3 brogi.  Nadleśnictwo Żednia współpracuje z SGGW w Warszawie w ramach programu ochrony żubra ,,Insitu”. Na koniec pracownicy Nadleśnictwa wręczyli dzieciom prezenty związane z lasami i zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie. Była to bardzo pouczająca i potrzebna lekcja o lasach. Dzieciom zajęcia bardzo się podobały.
Kolejne spotkanie w bibliotece w najbliższy czwartek tj. 26 lipca. To będzie ostatnie, wakacyjne spotkanie. Serdecznie zapraszamy wszystkie dzieci. Będzie konkurs na recytację wiersza, teatrzyk i niespodzianki. Obecność obowiązkowa. Początek 26.07.2018 roku w samo południe  o godzinie 12.00