WAKACJE W BIBLIOTECE 2018


Gminna Biblioteka w Michałowie po raz kolejny na wakacjach zorganizowała imprezę pt,, Wakacje w bibliotece 2018″.
Do naszej placówki zostały zaproszone dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym przebywające na wakacjach w naszej gminie.
Okazało się, że do babć i dziadków na wakacyjne kanikuły przyjeżdżają pociechy z całej Polski. Były również z zza granicy a konkretnie z Grecji.
To wspaniała okazja, aby atrakcyjnie spędzić czas. W lipcu odbyło się w bibliotece osiem   2 godzinnych spotkań.  W programie rozmawialiśmy na takie tematy jak:
– Historia Polski w legendach,
– Mały patriota (symbole narodowe),
– Historia powstania Mazurka Dąbrowskiego,
– Postać Marszałka Józefa Piłsudskiego,
– Co to jest historia?,
– Polska – mój dom,
– Kodeks Małego Patrioty,
– Konkurs recytatorski wierszy patriotycznych.
Było również wiele atrakcyjnych niespodzianek takich jak: wizyta dzieci na Posterunku Policji czy spotkanie z pracownikami Nadleśnictwa Żednia.
Swoje wnuki w większości przyprowadzały niezastąpione i kochane, opiekuńcze babcie. Wszystkim podobała się nasza biblioteka. Zwracali również
uwagę na bardzo kolorowy, zachęcający do wizyty w bibliotece plakat. 8 razy we wtorki i czwartki po godzinie edukacyjnej następne 60 minut to czas na prace ręczne. Młodzi ludzie z pasją wykonywali samodzielnie m.in.  czapki kibica czy  symbol Polski – orła. Prace te wędrowały na wystawę, która cieszyła się sporym powodzeniem wśród naszych czytelników. Wszystkie zajęcia odbywały się w duchu patriotycznej rocznicy 100 – lecia Odzyskania Niepodległości Polski. Okazało się, że mamy wspaniałe, młode pokolenie, które sporo wie o naszej Ojczyźnie i jest dumne, że mieszka w Polsce.
26 lipca 2018 roku był ostatnim dniem zajęć wakacyjnych. W programie był punkt: recytacja wierszy. Maja powiedziała wiersz Czesława Janczarskiego pt,, Barwy ojczyste”
Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie,
a na tej fladze jest biel i czerwień.
Czerwień to miłość, biel serce czyste,
Piękne są nasze barwy ojczyste.
Dominik zaś  piękną dykcją wyrecytował wiersz Marcina Brykczyńskiego pt,,11 Listopada”.
W historii Polski, tak się składa,
że był kiedyś ponad wiek niewoli,
11 listopada nasz kraj z niewoli się wyzwolił,
i wtedy myśl powstała taka,
by przez szacunek dla przeszłości,
ten dzień na zawsze dla Polaka,
pozostał Dniem Niepodległości.
Wiersze prezentowali również: Nicola – Biały Orzeł, Karolina – O Warsie i Sawie oraz Dawid – Polska.
Wszyscy otrzymali gromkie brawa i nagrody w postaci książek, zakładek, planów lekcyjnych.
Ostatnia godzina zajęć wakacyjnych, to tradycyjna niespodzianka. Do Michałowa zawitał teatrzyk Ssmyk z Białegostoku.
I tu zaczęła się wielka, radosna zabawa na placu przy bibliotece. Dopisała pogoda a aktorka Natalia przeprowadziła szereg ciekawych, pasjonujących gier.
Były zabawy z chustą animacyjną w kolory i w dentystę, zawody w workach, przeciąganie liny, ćwiczenia wokalno – teatralne.
Na koniec pan wodzirej przy skocznych melodiach serwował cukrową watę.
Furorę wśród dzieci zrobiła piosenka Janusza Laskowskiego – Kolorowe Jarmarki.
 To przebój pana Laskowskiego z 1977 roku. Na festiwalu w Opolu  za tą piosenkę Janusz Laskowski otrzymał Nagrodę Publiczności.
Kiedy patrzę, hen za siebie,
w tamte lata co minęły…
Ale zawsze wtedy powiem,
że najbardziej mi żal
Kolorowych jarmarków,
blaszanych zegarków,
pierzastych kogucików,
baloników na druciku,
motyli drewnianych,
koników bujanych,
CUKROWEJ WATY,
z piernika chaty.
Okazało się, że cukrowa wata, mimo upływu lat i zmian w polskiej gastronomii nadal króluje na festynach ludowych.
Dzieci bawiły się wspaniale, smakowała cukrowa wata. Babcie również zostały poczęstowane tym smakołykiem.
Musiały przez wiele minut opowiadać wnukom jak to drzewiej bywało na odpustach w Michałowie. Na Mikołaja (22 maja) przy cerkwi i na Jana (24 czerwca) przy kościele było dużo stoisk jarmarcznych. Sprzedawano tam maczki, kolorowe zegarki i lustereczka, baloniki na drucikach, lody i właśnie…cukrowa watę.
Zakończyły się bardzo patriotyczne i kolorowe zajęcia wakacyjne w bibliotece. Zawsze na początku takich spotkań nowy uczestnik wpisywał swoje imię w przygotowaną napę Polski pt,, Kto Ty jesteś? Polak Mały”. Okazało się, że przez 8 spotkań do biblioteki na zajęcia przyszło 38 dzieci. Pochodziły z Michałowa,Gdańska, Warszawy, Siemiatycz i Białegostoku. Gościliśmy na zajęciach 2 Greków. Następne takie wakacyjne spotkania za rok. Wszystkim dzieciom życzymy udanych wakacji w sierpniu. Serdecznie zapraszamy do odwiedzania biblioteki. Czekają na Was bardzo interesujące książki. Zachęcamy do odwiedzania naszej bibliotecznej strony internetowej: michalowo.eu