PĘPEK ŚWIATA


Do naszej biblioteki 25 października 2018 roku przyjechali aktorzy z Krakowa. Teatrzyk ,,Maska” zaprezentował sztukę pt,, Pępek świata”.
Do biblioteki przyszli uczniowie ze Szkoły Podstawowej, klasa V (16  osób) z panią Iwoną Anchim i klasa VI (11 uczniów) z panią Aliną Żakiewicz.
Młody aktor Wojciech wcielił się w 4 postacie: psychologa, taty, starszego pana i kolegi. A aktorka Natalia zagrała brawurowo role:egoistki, córki, mamy i koleżanki. W sztuce autor starał się przekazać problemy z jakimi boryka się współczesna młodzież w Polsce. Na początku młoda egoistka u psychologa przedstawia swoje problemy. W jej życiu egoistki nie jest łatwo. Jest jedynaczką. Zmienia szkoły, szuka swego miejsca. Psycholog stwierdza, że po kilku spotkaniach jej stan jest lepszy. Uznaje, że ma szanse wrócić do normalnego życia.
W scenie z tatą Laura żąda od ojca pieniędzy na fryzjera. Mówi  niegrzecznie, wręcz opryskliwie chociaż tata robi co może, aby swoją pociechę zadowolić.
Ciekawa sytuacja w wydarzyła się w autobusie. Młoda dziewczyna siedzi wygodnie, nogi trzyma na sąsiednim siedzeniu, a starszy, schorowany pan stoi, kiwa się, męczy. Dochodzi do ostrej wymiany zdań, egoistka nie ustępuje.
Z kolei w szkole Laura  wykorzystuje kolegę, wyrywa z zeszytu kilka stron z odrobionymi lekcjami. Naciąga chłopaka na bilet do kina i na popcorn.
Mimo, że w młodym życiu nic pożytecznego nie robi, ciągle jest nieszczęśliwa, zagubiona, ma pretensje do rodziców, znajomych, walczy sama z sobą.
Sceny pokazały życie z jakimi może spotkać się młody, wchodzący w życie człowiek. Ciekawa była reakcja naszych uczniów. Skupione twarze, poważne  miny. To znak, że przekaz sztuki docierał do ich umysłu. Aktorzy na koniec nagrodzeni zostali gromkimi brawami. Powiedzieli do uczniów, że nie warto być egoistą. Lepiej dobrze wkomponować się w życie. Warto mieć koleżanki i kolegów. Warto mieć przyjaciół, wówczas życie nabiera radosnych barw, zadowolenia i szczęścia. Warto po prostu być dobrym człowiekiem
Aktorzy z Krakowa, Natalia i Wojciech w swoim brawurowym występie dotarli do umysłu młodych ludzi. Było to udane spotkanie, zorganizowane przez naszą bibliotekę w Michałowie.