W KRAINIE ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA


11 grudnia 2018 roku do naszej biblioteki w Michałowie pani Justyna Trojanowicz przyszła ze swoją 20 osobową I klasą. Pani bibliotekarka z wielką serdecznością i sercem przywitała dzieci. Powiedziała, że jeżeli byli grzeczni, napisali list do Św. Mikołaja to być może zawita do biblioteki. W pięknie, świątecznie udekorowanej bibliotece pojawiły się elfy. Pani Ania zadała dzieciom pytanie: Kto w Polsce przynosi świąteczne prezenty? Dzieci chórem odpowiedziały, że oczywiście Św. Mikołaj. Okazuje się, że tak jest w większości  regionów. Jednak w okolicach Poznania, Ziemi Lubuskiej, na Kujawach czy Warmii spotkamy się z Gwiazdorem. Polaków na Kresach Wschodnich odwiedza Dziadek Mróz wraz ze swoją wnuczką Śnieżynką. Z kolei na terenach dawnej Galicji, czyli w Małopolsce i na Podkarpaciu  prezenty przynosi Dzieciątko Jezus.
Święty Mikołaj – to baśniowa postać starszego mężczyzny z brodą ubranego w czerwony strój, który wedle legendy  w okresie świąt Bożego Narodzenia rozwozi  dzieciom prezenty saniami ciągniętymi przez zaprzęg reniferów. Zamieszkuje wraz z grupą elfów Laponię, Grenlandię, płn. Kanadę. Gdy nadchodzi czas Wigilii, wsiada do swoich, zaprzężonych w renifery sań, by rozwieźć prezenty po całym świecie. Prezenty najwięcej radości przynoszą dzieciom. Pani bibliotekarka zadała grzecznym dzieciom kilka zagadek:
– Co to za gość Święty
Co przynosi dzieciom prezenty?
Las rąk w górze. Pani Justyna wskazywała kto ma odpowiadać. Dzieci znały odpowiedź na wszystkie zagadki.
Następnie pani bibliotekarka odczytała list od Św. Mikołaja do dzieci. W dalszej części spotkania dzieci rysowały z zasłoniętymi oczami bałwanka. Dobrze im to wychodziło, skupione miny pokazywały ogromne zaangażowanie. Były również zabawy ruchowe w oczekiwaniu na przybycie Św. Mikołaja.Okazało się, że mamy zdolne dzieci, potrafią słuchać czytanego tekstu,potrafią opisać postać Św. Mikołaja, umieją złożyć sylwetkę Św. Mikołaja. Cały czas dzieci spoglądały w stronę drzwi, gdzie miał ukazać się Św. Mikołaj. I wreszcie w drzwiach stanęła postać ubrana na czerwono, z siwą, długą brodą i workiem z prezentami. Zmęczony Św. Mikołaj mówił dzieciom jak mają się zachowywać w domu i w szkole. Podziekował za nadesłane listy. Prosił aby za rok poprawić pismo i unikać błędów. Dzieci obiecały, że będą grzeczne, będą słuchać rodziców, pomagać w obowiązkach domowych. Będą się bardzo dobrze uczyły. Św. Mikołaj rozdawał prezenty, dzieci rozmawiały, obiecały poprawę i były bardzo zadowolone. Były podziękowania za prezenty. Zapanowała ogólna, radosna atmosfera. Na koniec zostało zrobione wspólne, pamiątkowe zdjęcie. W bibliotece dzieci czują się znakomicie. Wielu z nich regularnie wypożycza książki. Takie spotkania uczą logicznego myślenia, rozwijają wyobraźnię przestrzenną oraz sprawność manualną. Na koniec były podziękowania od dzieci paniom bibliotekarkom. Oby tak radosnych  spotkań było jak najwięcej. Oby dzieci przychodziły do biblioteki i czytały książki. Uprzejmie zapraszamy do oglądania zdjęć na naszej stronie internetowej.