WIELKI SUKCES KAMPANII CZYTELNICZEJ ,,MAŁA KSIĄŻKA – WIELKI CZŁOWIEK”


Pomysł jak zdobyć młodych Czytelników z kampanią czytelniczą zdał doskonale egzamin. Okazało się, że to był strzał w przysłowiową ,,dziesiątkę”.
Kampania ta podbija biblioteki w całej Polsce, również w naszym województwie podlaskim. 28 tysięcy młodych Czytelników w całej Polsce. Do projektu organizowanego przez Instytut Książki przystąpiło 800 bibliotek w tym i nasza placówka w Michałowie. Wraz podległymi bibliotekom filiami daje łącznie 3500 oddziałów bibliotecznych, w których można odebrać  ,,Wyprawki Czytelnicze”. Bibliotekarze z wielkim zaangażowaniem (zresztą jak zwykle) włączyli się w ten projekt stając się dla 3 latków wyjątkowymi przewodnikami po świecie książek.
CZYM SKORUPKA ZA MŁODU NASIĄKNIE
Pomysł na zachęcanie do czytania młodych Czytelników podoba się wszystkim, szczególnie rodzicom. Akcja ,,Mała Książka – wielki Człowiek” jest wyjątkowa na skalę europejską. My Polacy musimy gonić, pod względem czytania książek, takie kraje jak Czechy czy państwa skandynawskie. Trzeba zacząć od podstaw, czyli od zachęcania do czytania książek przez dzieci. Wielką rolę w promowaniu czytania książek mogą odegrać rodzice. Trzeba czytać dzieciom książki już od przysłowiowej kołyski. Pięknie wydane książki to jak najlepsze zabawki. I właśnie poprzez zabawy należy zachęcać dzieciaki do czytania. Zamiast włączać telewizję lepiej ,,do poduszki” poczytać pociechom książki. Należy czynić to systematycznie i regularnie. Tak, aby dzieci prosiły o czytanie. Następny etap, to rola książki w przedszkolu. Aby otrzymać wyprawkę rodzic lub opiekun musi stawić się z pociechą w bibliotece. Z obserwacji wynika, że dzieci chętnie przychodzą do biblioteki. Mama czy tata jak przyjdzie z dzieckiem do biblioteki to i sam wybierze sobie książkę. Chodzi o to, że ludziom znudziła się telewizja i znowu wracają do czytania. Bibliotekarzom zależy, aby od dziecka wyrabiać nawyk czytania.Maluch otrzymuje kartę Małego Czytelnika, na której zbiera naklejki. Za uzbieranie kompletu naklejek młody  Czytelnik otrzymuje Dyplom Małego Czytelnika. Uroczyste wręczanie dziecku dyplomu jest doskonałą okazją do zbudowania z nim więzi, które (mamy taką nadzieję) przetrwają lata. Po sukcesie pilotażu chcemy, aby w 2019 roku również starsze dzieci otrzymały książki na ,,dobry start”.19 grudnia 2018 roku Antoni Lewczuk z mamą Barbarą otrzymał nagrodę, książkę pt,,Wiersze”. Mama otrzymała również książkę pt,,Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka”. Tu z kolei można mówić o rodzinnej tradycji czytania. Babcia Antosia Lucyna należy do najbardziej aktywnych Czytelniczek naszej biblioteki. Wręczone nagrody pochodzą z projektu ,,Z Książką na Start”. Już kilka książek wręczyliśmy młodym Czytelnikom. Najważniejsze informacje o kampanii można przeczytać na stronie: www.wielki – czlowiek.pl lub osobiście w naszej placówce. Serdecznie zapraszamy do naszej biblioteki w Michałowie (od wtorku do soboty). Czytanie książek, to wielka przyjemność. Zachęcajmy do czytania, czytajmy książki małym pociechom. Bo czym skorupka za młodu nasiąknie…