WALENTYNKOWY ZAWRÓT GŁOWY !


Dnia 13 lutego 2019 powitaliśmy Panią Anię Malesińską z klasą Vb w naszej bibliotece!

Po powitaniu gości oraz przekazaniu uścisku dłoni, jako symbolu iskierki  radości, rozpoczęliśmy świętowanie Dnia Zakochanych.

Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały legendy o Św. Walentym- za panowania Cesarza Klaudiusza,  Rzym był uwikłany w krwawe i niepopularne wojny do tego stopnia, że mężczyźni nie chcieli wstępować do wojska. Cesarz uznał, iż powodem takiego postępowania była ich niechęć do opuszczania narzeczonych i żon, dlatego odwołał wszystkie zaplanowane zaręczyny i śluby.

Kapłan Walenty pomagał zakochanym parom udzielając im potajemnie ślubów. Został jednak przyłapany i skazany na śmierć. Bito go, aż skonał, po czym obcięto mu głowę. Wydarzyło się to 14 lutego 269 lub 270 roku.

Porozmawialiśmy też o zwyczajach i tradycjach walentynkowych w Polsce. Okazuje się, że lubimy to święto i obchodzi je każdy, bez względu na to, ile ma lat! Walentynkowe wyznania, czyli laurki, liściki, kwiaty, drobne upominki nazywane  „Walentynkami” można ukradkiem włożyć do kieszeni swojej sympatii, wsunąć do skrzynki lub wysłać pocztą. W ten sposób okazujemy miłość , przyjażń, serdeczność. W tym dniu nie robimy nikomu złośliwych żartów. Jest to dzień dobrych uczuć.

Potem przeszliśmy do zagadek i zabaw walentynkowych np.

  • Poznaj imię wybranka- nakłucie igłą przez chłopca tej części serca, na której są wypisane imiona dziewcząt, natomiast dziewcząt tej części serca, gdzie są wypisane imiona chłopców. Wybrane imię jest imieniem przyszłego ulubieńca lub ulubienicy.
  • Rozsypanka z imionami słynnych kochanków znanych z literatury i filmu i połączenie ich w odpowiednie pary
  • Zagadki, kto kogo kocha? Kto kogo lubi? I wiele innych zabaw.

Myślę, iż cele , które zakładaliśmy przed zajęciami tzn. poznawanie tradycji i zwyczajów „walentynkowych” , poznanie historii jego patrona, kształtowanie pozytywnego nastawienia do innych ludzi, rozwijanie wyobraźni, wyrobienie umiejętności współdziałania i współpracy w grupie zostały osiągnięte.

Dzieci otrzymały upominki związane oczywiście z Walentynkami, były to czerwone baloniki i lizaki w kształcie serca oraz zakładki do książek.

Wyszły z biblioteki uśmiechnięte i zadowolone !