TERMIN NARODOWEGO CZYTANIA 2019 ZOSTAŁ OGŁOSZONY!


Wiadomo, że wydarzenie odbędzie się 7 września. Tradycyjnie będzie to sobota. Narodowe Czytanie 2019 jak co roku będzie mieć miejsce m. in. w szkołach, przedszkolach, szpitalach, więzieniach, bibliotekach, muzeach i domach opieki społecznej czy teatrach. Czytać można na różne sposoby- głośno, „pod nosem” , publicznie, ale i w domowym zaciszu.

Do 11 marca można było przesyłać tytuły dzieł z klasyki polskiej literatury jako propozycje lektury Narodowego Czytania 2019. Para Prezydencka wybrała osiem polskich nowel, które będą lekturą tegorocznej, 8. edycji  Narodowego Czytania. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta. Będzie to osiem następujących nowel :

  • „Dobra pani” – Eliza Orzeszkowa
  •  „Dym” – Maria Konopnicka
  •  „Katarynka” – Bolesław Prus
  •  „Mój ojciec wstępuje do strażaków”( ze zbioru : Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
  •   „Orka” – Władysław Stanisław Reymont
  •  „Rozdziobią nas kruki, wrony…”- Stefan Żeromski
  •  „Sachem” – Henryk Sienkiewicz
  • „Sawa” ( z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

To klasyka polskiej noweli i taki właśnie tytuł będzie miała tegoroczna edycja Narodowego Czytania- podkreśla Prezydent, zachęcając do udziału w tegorocznej edycji. Agata Kornhauser- Duda dodaje, że utwory reprezentują różne epoki i style- od romantyzmu po dwudziestolecie międzywojenne-„ ale łączy je to, co najważniejsze: są trwale wpisane w historię polskiej literatury”.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno:” Trylogię” Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa; w 2016 roku-„ Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza, a w 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Narodowe Czytanie 2018 miało wyjątkowy charakter- w związku z jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Para Prezydencka zaprosiła do lektury „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, a ponadto, przez cały rok,” Antologii Niepodległości”- specjalnie przygotowanego na tę okazję zbioru  powstałych na przestrzeni wieków utworów, zaliczanych do kanonu polskiej literatury patriotycznej.