Wielkanoc tuż tuż…


Wielkanoc tuż  tuż…

W kalendarzu polskich świąt Wielkanoc zajmuje szczególne miejsce, dlatego chcieliśmy je przybliżyć przedszkolakom.

Są takie święta raz do roku,

Co budzą życie, budzą czas

Wszystko rozkwita w słońca blasku

I wielka miłość rośnie w nas

Miłość do ludzi, do przyrody

W zielone każdy gra

Już zima poszła spać za morze

A w naszych sercach radość gra.

Tymi oto słowami dnia 9 kwietnia w Gminnej Bibliotece rozpoczęło się spotkanie edukacyjne o Wielkanocy. Gościliśmy grupę przedszkolaków „PSZCZÓŁKI” z wychowawczynią panią Kasią Grygorowicz , a 11.04.2019r. , tym samym pięknym wierszem powitaliśmy grupę „ Krasnoludki z Panią Agnieszką Czerniawską. Święta Wielkanocne kojarzą się z kolorowymi pisankami, pysznym jedzeniem i śmigusem-dyngusem. Dzieci opowiadały o tym jak obchodzą święta w swoich domach, o zdobieniu i malowaniu jajek, o święceniu pokarmów, o tym co wkładają do koszyczka i jak szukają prezentów od zajączka. Mówiliśmy o tym,  jak powinniśmy pielęgnować świąteczne tradycje i przekazywać z pokolenia na pokolenie, po to aby święta były świętami, a piękne tradycje polskie pozostały niezmienne.

Przerywnikiem do części edukacyjnej były gry,  zabawy i zagadki związane z Wielkanocą:

  • Co pasuje do Wielkanocy- wśród przygotowanych rekwizytów związanych z Wielkanocą i Bożym Narodzeniem np. koszyczek, pisanki, palma, baranek, bombki, łańcuch, sylwetka choinki- wybrać te, które pasują do zbliżających się świąt.
  • Kura znosi jaja- zabawa ruchowa z elementami liczenia
  • Taniec kurcząt
  • Zamiana miejscami- dzieci ze znaczkami baranków, kurczaków i zajączków zamieniały się    miejscami, jednocześnie naśladując chód i odgłosy danych zwierząt.

Dzieciom bardzo podobała się również „Bajeczka Wielkanocna” A. Galicy. Była w niej mowa o kurczaczku i zajączku, którego szukało słoneczko, i o kotkach wierzbowych, które szumiały o nadchodzących świętach.

Spotkanie zakończyliśmy wspólnym ozdabianiem dużego  jaja. Wyszło piękne i kolorowe. Dzieciaczki otrzymały świąteczne kolorowanki i czekoladowe jajeczko.