Teatr „Maska” z Krakowa w Bibliotece


Na zaproszenie Gminnej Biblioteki, w ramach obchodów Święta Bibliotek, dnia 24 maja zawitał do nas teatrzyk „MASKA” z Krakowa!

Biblioteka ściśle współpracuje z Gminnym Przedszkolem i szkołami na terenie gminy. W ramach tej współpracy teatrzyk dał występ w przedszkolu, aby obejrzało go jak najwięcej maluchów! Była to sztuka zatytułowana „Na Misiowych urodzinach-najważniejsza jest rodzina”. Czarodzieje, Pszczółki, Muchomorki i Krasnoludki przywitały artystów brawami i z zainteresowaniem oglądały przedstawienie… Dla Misi Matysi zbliża się ważny dzień- urodziny. Z tej okazji postanawia zorganizować przyjęcie i zaprosić na nie najważniejsze w jej życiu osoby. W dzień przyjęcia na umówioną godzinę nie pojawia się nikt z zaproszonych gości. Czyżby zapomnieli???Prawda jest taka, że członkowie rodziny mieli ważniejsze sprawy niż urodziny Matysi. Rodzina zrozumiała w końcu swój błąd i wraz z dziećmi zrobili Misi ogromna niespodziankę!

Występy bardzo podobały się małym widzom, którzy spontanicznie reagowali na to co dzieje się na scenie. Spektakl podkreślił wartość rodziny, wzajemną pomoc i szacunek.

Godzinę później teatrzyk zjawił się w Bibliotece, gdzie czekały dzieci z klas „O” wraz z opiekunkami.

Artyści wystawili sztukę zatytułowaną „Prastara Książnica-skarb i tajemnica”…bo mądrość tkwi nie tylko w wi-fi. Jest to bajka promująca czytelnictwo oraz świadome korzystanie z internetu. Bajka ukazująca, że świat nie zamyka się tylko w „szklanym ekranie”, prawdziwe życie toczy się po za nim.

Aktorzy zabrali nas w podróż do odległej wyspy w poszukiwaniu skarbu, bez pomocy połączenia internetowego. Główna bohaterka, piratka Kira niestety nie potrafiła odnaleźć skarbu bez pomocy internetu. Z pomocą przyszedł Tygrys, Kangur a nawet Szaman, który przekazał Kirze rebus do rozwiązania. Dzięki temu, wszyscy dowiedzieli się, że prawdziwym bogactwem nie jest skarb, ukryty gdzieś daleko na wyspie, ale nasza wiedza, którą pogłębić możemy w bibliotekach, czytając książki.

Przedstawienie wywołało uśmiech i zadowolenie na twarzach dzieci! Udzielały one odpowiedzi na pytania zadawane przez aktorów, brały aktywny udział w przedstawieniu m. in. tańcząc i pokrzykując: Ahoj, przygodo! Aktywny udział młodej widowni świadczy o tym, że przedstawienie bardzo wszystkim przypadło do gustu! Bajka promowała czytelnictwo w sposób, który dostarczył młodym widzom wielu emocji, odrobiny strachu i wielkiej dawki radości, śmiechu, a nawet okazji do tańca.