SPOTKANIE Z PHOTONEM


Dnia 30.06 zaprosiliśmy do biblioteki  grupę „Krasnoludki” z Gminnego Przedszkola wraz z panią Danutą Jarmolik na spotkanie edukacyjne z robotem Photon.

Photon to mały robot stworzony przez absolwentów Politechniki Białostockiej, który ma za zadanie pomagać dzieciom w nauce programowania. Robot komunikuje się z dziećmi przy pomocy aplikacji mobilnej i poprzez zabawę uczy programowania i kodowania.

Nasze dzieci na początku wysłuchały bajki Sorna Gary „Pan Toti i robocik”. Było to opowiadanie o przygodach pana Totiego i jego przyjaciół, która zakończyła się puentą „… tam dom twój, gdzie serce twoje”. Następnie dzieci spotkała miła niespodzianka, bo ukryty między książkami, czekał na nie robot Photon, a przy nim list zaadresowany do dzieci następującej treści” Jestem Photon, przybyłem na planetę Ziemię z odległej galaktyki. Niestety moja rakieta podczas lotu zderzyła się z asteroidą. Lądowałem w trybie awaryjnym i było to twarde lądowanie… Mam pewien problem: niewiele pamiętam z życia na mojej planecie, ale z miłą chęcią poznam ziemiańskie zwyczaje. Pomożecie mi nauczyć się nowych umiejętności?”

Dzieci stwierdziły, że aby drugi raz nie spotkała Photona taka niemiła przygoda trzeba nauczyć go poruszać się po ziemi i omijać przeszkody. Przy pomocy aplikacji na telefonie, każde dziecko miało okazję pomóc robotowi przebyć krótki dystans i omijać asteroidy. By zaangażować większą liczbę dzieci w zadanie, asteroidy zastąpiliśmy konkretnymi dziećmi. Przy okazji dzieci poćwiczyły sobie rozpoznawanie kierunków- lewa, prawa, przód , tył.

Na zakończenie uczestnicy zostali obdarowani słodyczami i kolorowankami o przygodach Photona. Myślę, iż nasze cele- orientowanie się w stronach ciała, bezpieczne korzystanie z technologii, ćwiczenie umiejętności czekania na własną kolej i panowanie nad nieprzyjemnymi emocjami zostały osiągnięte!