WAKACJE W BIBLIOTECE cd.


Drugi tydzień wakacji! Chociaż na dworze zimno i deszczowo-w bibliotece gwarno i wesoło! A to za sprawą dzieci, które przychodzą do nas na wakacyjne spotkania!

Wtorek 09.07.-tematem zajęć była fauna i flora na terenie gminy Michałowo. Okazuje się, iż na naszym terenie świat zwierząt i roślin jest niezmiernie bogaty i różnorodny! Występują tu różne gatunki płazów i gadów. Ciekawym okazem jest zamieszkująca ogrody Michałowa i wschodnie obszary gminy ropucha  grzebiszka, która w dzień śpi zagrzebana w ziemi, a nocą poluje. Żyją tu również rzekotki, jaszczurki, padalce i żmije. Świat ssaków też jest licznie reprezentowany. Mamy tu bobry, jelenie, dziki, łosie, drapieżniki  np. wilki, lisy, rysie. Spotkać można też gronostaja, wydrę.

Na obszarze gminy bogata też jest awifauna, czyli nowe gatunki, które pojawiły się na terenie naszej gminy po napełnieniu zbiornika Siemianówka. Są to bielik-największy przedstawiciel  europejskich  orłów. Smakoszem ryb jest  rybołów, a częstym gościem w okolicach Cisówki i Zajmy jest gadożer. Poza tym możemy tu zaobserwować myszołowy, kanię czarną, głuszca, kuropatwy, brodźce, bekasy , słonkę, kaczki, łabędzie i inne.

Szata roślinna na obszarze gminy też jest ciekawa i bogata. Występują tu liczne lasy, bory, podmokłe łąki gdzie rośnie jaskier płomienny, jaskier jadowity, szczaw, koniopłoch, tojeść pospolita itp.

Różnorodność fauny i flory świadczy o tym, że gmina Michałowo ma nieskażone środowisko i tym samym czyste powietrze! Dlatego też jest atrakcyjnym miejscem dla turystów! Można tu wypocząć i pooddychać świeżym powietrzem, a miłośnicy ptaków  i ssaków mogą poczynić ciekawe obserwacje!

Następnie dzieci wykonały  żyjące obok nas zwierzęta z papieru. Prace uczestników można obejrzeć w naszej  bibliotece.

Zakończeniem wtorkowych zajęć było spotkanie z panią Edytą Rosiak, miłośniczką podróży. Pani Edyta opowiadała o Japonii, pięknym i ciekawym kraju o bogatej tradycji i kulturze. Mówiła o zwyczajach Japończyków, o rytuale parzenia herbaty, jedzeniu ryżu, sushi za pomocą pałeczek. Jedzenie pałeczkami nie jest łatwe, o czym przekonały się dzieci, usiłując jeść kukurydzę i groszek!

Pani Edyta zaprezentowała nam sztukę składania papieru, czyli origami! To też wymaga umiejętności i cierpliwości!

Prelekcja była ciekawa i edukacyjna, zwieńczona filmem o kraju Kwitnącej Wiśni.

Natomiast w czwartek 11.07 tematem zajęć były Orzeł jako herb Michałowa oraz świetna zabawa z Żółwiem Franklinem!

Spotkanie rozpoczęliśmy pogadanką o herbie Michałowa, czyli białym orle bieliku, umieszczonym na dwubarwnej tarczy herbowej(górna część zielona, dolna błękitna) skierowanego głową w lewo. Symbol herbu nawiązuje do orłów żyjących na terenie gminy.

Była to dobra okazja do przekazania dzieciom informacji o corocznej nagrodzie Burmistrza Michałowa o nazwie „ Orły Michałowa”. Jest to statuetka symbolizująca orła. Przyznawana jest za całokształt działalności  lub za szczególne osiągnięcia na rzecz społeczności Gminy Michałowo, jej promocję i upowszechnianie. Nagrodę przyznaje Burmistrz  na wniosek Kapituły. Podstawę prac Kapituły stanowią przyjmowane do 30.04. udokumentowane wnioski- zgłoszenia kandydatur do nagrody zgodnie z wymaganiami określonymi w ustaleniach. Orły Michałowa przyznawane są od 2005 roku. Laureatami nagrody zostało już wiele zasłużonych osób i instytucji.

Druga część spotkania to zabawa z Franklinem- sympatycznym żółwikiem, bohaterem  książeczek autorstwa Paulette  Bourgeois i Brendy Clark, które prowadziła pani Małgorzata  Rokicka- Szymańska, kierownik biblioteki powiatu białostockiego Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku. Spotkanie odbyło się w ramach całorocznej akcji „Czytanie uzależnia”, realizowanej przez Książnicę Podlaską. Głównymi rekwizytami były książki o Franklinie, żółw grająca zabawka, poduszka z żółwiem, złote jajeczka, kolorowanki, rebusy i dyplomy. Dzieci świetnie się bawiły odszukując jajeczka, ukryte w kąciku zabaw(oczywiści wypełnione słodyczami), rozwiązując rebusy czy samodzielnie czytając fragmenty z książek o żółwiu Franklinie. Interesująca była również pogadanka o żółwiach, ich zwyczajach, długości życia, wielkości jakie osiągają i innych ciekawostkach.

Na koniec każdy uczestnik otrzymał dyplom, książkę i drobne upominki. Myślę, iż była to dobra okazja, aby zachęcić nasze dzieci i młodzież do czytania książek i korzystania z usług biblioteki.