Psim zaprzęgiem przez świat


Niezwykłe spotkanie z podróżnikiem, maszerem, miłośnikiem gór i psich zaprzęgów KRZYSZTOFEM NOWAKOWSKIM.

Drugiego października 2019 podróżnik spotkał się w naszej bibliotece  z uczniami klas pierwszych michałowskiego Liceum Ogólnokształcącego. O czym opowiadał?

Krzysztof Nowakowski wspomagając się bogato popartą zdjęciami i filmem prezentacją multimedialną, przybliżył uczniom zagadnienia związane z psimi zaprzęgami. Uczestnicy spotkania mogli dowiedzieć się wielu ciekawostek z życia psów biegaczy, a także tego, jak wyglądają przygotowania do wyprawy oraz zwyczaje podróżowania psimi zaprzęgami.

Sporo miejsca podróżnik poświęcił na opowieść o swoich wyprawach. Ulubionym celem jego eskapad jest fińskie Jezioro Inari, położone w Laponii, na północ od koła podbiegunowego. Zamarznięte od listopada do czerwca, o rozbudowanej linii brzegowej długości ponad 3 km, jest idealnym miejscem dla organizowania tego typu wypraw.

Maszer mówił także o wyścigach psich zaprzęgów, w których brał udział – szczególnie norweskim Finnmarksløpet, który rozgrywany jest w okolicy miejscowości Alta na północy kraju. Doświadczenia z tego właśnie wyścigu stały się kanwą dla książki zatytułowanej „23 kilometr”, którą napisał. Książka ta wzbogaciła księgozbiór biblioteki w Michałowie.

Uczniowie z zaciekawieniem słuchali podróżnika oraz chętnie zadawali pytania.