Noc Bibliotek


Noc Bibliotek to akcja podczas której, jednego dnia (a dokładnie wieczora czy  nocy) biblioteki publiczne, szkolne, pedagogiczne i inne w całej Polsce otwierają się po zmroku i zapraszają do odwiedzin. My także postanowiliśmy w twórczy i niekonwencjonalny pokazać swoje zbiory, zachęcić do regularnych odwiedzin oraz zorganizować czas naszym czytelnikom.

Zabawę z najmłodszymi zaczęliśmy o godzinie 17.00. Zaplanowaliśmy wiele kreatywnych działań. Nasza  biblioteka zamieniła się w miejsce gier i zabaw. Na początku dzieci pomalowały ulubionym kolorem lampiony, które później ustawiły do wyschnięcia. Następnie na wyciętych gwiazdkach pisały swoje imiona a na otwarciu to co najbardziej lubią i chciałyby mieć. Uczestnicy zabawy kolejno się przedstawiły i opowiadały o swoich marzeniach. Po tej spokojnej części, rozpoczęła się prawdziwa zabawa. Przybyli do nas wolontariusze z Anawoju, na początku wszyscy uczestnicy dostali kolorowe baloniki w wymyślonym przez nich kształcie. Było też malowanie twarzy, nauka żonglowania piłeczkami, pałkami, talerzami. Po tak wyczerpujących zajęciach przyszła pora na małe „co nieco”, dzieci zajadały się wyczarowanymi przez panią Anię stworkami i słodyczami, które pięknie się prezentowały i jak smakowały. Po posiłku, wyschnięte lampiony  ozdabialiśmy naklejkami , przy pomocy dorosłych dzieci wkładały do nich świeczki i je zapalaliśmy.

Zabawa przeniosła się do kącika dziecięcego. Zostały pogaszone światła i przy zapalonych lampionach i latarkach, który każdy przyniósł ze sobą rozpoczęło się odgadywanie zawartości zaczarowanej skrzyni. Dzieci dopasowywały tytuły i treść wybranych książek do akcesoriów i przedmiotów  znajdujących się w skrzyni.  Po zaliczeniu wszystkich zadań nadszedł czas na relaks czyli …. czytanie wybranych przez uczestników  bajek przy zapalonych lampionach i latarkach. Tak w romantycznym nastroju zakończyło się nasze spotkanie. Następna Noc Bibliotek już za rok.