Niezwykłe spotkanie w PFDiF.


Niedzielne popołudnie 30 maja w Pracowni Filmu Dźwięku i Fotografii upłynęło pod znakiem wspominania i poznawania historii rodzin michałowskich. Tym razem bohaterami spotkania byli członkowie rodziny Bancerewiczów, Samosiuków i Dombrowskich. Przybyli goście mogli obejrzeć unikatowe, nigdzie wcześniej nie publikowane zbiory rodzinnych, starych fotografii, podzielić się wspomnieniami i spostrzeżeniami a dzięki wspaniałej pamięci niektórych seniorów udało się ustalić nowe fakty co do zagubionych imion, nazwisk i miejsc ze zdjęć.

Gminna Biblioteka w Michałowie miała również swój udział w kreowaniu niezapomnianej atmosfery spotkania. W Parku Rodzin Michałowskich przygotowaliśmy tematyczny kącik do czytania książek dla dzieci. Kącik wyjątkowo starodawny, gdzie w otoczeniu ręcznie tkanych przez nasze babcie wełnianych dywanów dwuosnowowych na fotelu – uszaku, na kocu pośród poduszek ręcznie wyszywanych czytaliśmy książki z czasów dzieciństwa naszych rodziców. Archiwalne wydania czytanek zakręciły łezkę wspomnień w niejednym oku. Kto wychował się na książeczkach z serii „Poczytaj mi mamo” czy „Serii z wiewiórką” wie o czym mowa. Okazało się, że również dzieciom XXI wieku przypadły do gustu utwory autorstwa Jana Brzechwy, Danuty Wawiłow, Kornela Makuszyńskiego czy Wandy Chotomskiej. Te ponadczasowe utwory wywołują takie same emocje w naszych dzieciach jak kiedyś w nas samych czy naszych rodzicach. A jednak pięknie było, przeżywać je znowu razem.

Dzieci mogły również wziąć udział w konkursie plastycznym Gminnej Biblioteki pt. „Narysuj swoją michałowską rodzinę”. Z użyciem kredy, na specjalnie przygotowanych tablicach uczestnicy konkursu odtwarzali skład swoich rodzin i drzewa genealogiczne rodów. Były dyplomy, nagrody, słodki poczęstunek oraz wata cukrowa dla wszystkich. Jury wyróżniło 3 prace autorstwa Mai, Liama i Niny a nagrody dostali wszyscy za ciekawe i piękne portrety rodzin. Pogoda dopisała i nawet stóg siana na środku podwórza pracowni był atrakcją dla dzieci – jak za dawnych lat można było się z niego turlać i zjeżdżać. Dodatkowo dzieci miały sportowo – edukacyjne wyzwania w różnych częściach ogrodu w formie zagadek, łamigłówek i układanek.

Do zapoznania się z całą fotorelacją ze spotkania zapraszamy na  https://www.facebook.com/pracownianiezbudka