Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Weź udział w teście.


Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to święto ustanowione w czasie 30 Sesji Konferencji Generalnej UNESCO 17 listopada 1999 roku i obchodzone corocznie 21 lutego.

Język ojczysty to bezcenne dobro każdego narodu. Wyraża zbiorową pamięć, tradycję, historię i kulturę. Język jednoczy naród, pozwala budować jego moralną siłę i trwać mimo zmiennych kolei losu. Jest syntezą wartości i stanowi tożsamość narodową.

„Chodzi mi o to, aby język giętki powiedział wszystko, co pomyśli głowa”- Juliusz Słowacki

Głównym przesłaniem święta jest promocja wielojęzyczności świata oraz zwrócenie uwagi na chronienie różnorodności językowej bezpośrednio związanej z problemem wymierania języków i kultur.

Święto upamiętnia wydarzenia w mieście Dhance (obecnie stolica Bangladeszu) gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu zginęło podczas pokojowej demonstracji, w trakcie której domagali się nadania językowi bangladeskiemu statusu jednego z dwóch języków urzędowych w Bengalu Wschodnim, należącym wówczas do Pakistanu. Oficjalnie rząd Pakistanu ogłosił bengalski językiem urzędowym w 1956 roku, po wielu latach sporów, w 21 lutego to obecnie święto narodowe w Bangladeszu.

Język polski ukształtowany przez wieki należy do narodowej skarbnicy kultury. Broniliśmy go gdy by ł zagrożony. Po utracie niepodległości zaborcy eliminowali język polski ze szkół i urzędów. Chcieli w ten sposób zapanować nad społeczeństwem polskim nie tylko politycznie ale też kulturowo. Choć Polska- na skutek wojen, grabieży i zaborów- straciła ogromną  część dóbr kultury to jednak Polacy obronili swoja tożsamość, a stało się to w znacznej mierze dzięki językowi. Twórczość literacka w kraju i za granicą kwitła. Wielkie dzieła sztuki rodziły się pomimo klęski, a duch narodowy umacniał się w ojczystym języku.

Zachęcamy do refleksji nad bogactwem wartości języka ojczystego i wzięcia udziału w jednym z testów poprawnej polszczyzny.

Nie zwlekaj! Sprawdź swoją poprawność językową!

LINKI:   

http://testwiedzy.pl/test/13286/poprawna-polszczyzna.html

https://www.eduelo.pl/quizy/poziom-iii/jezyk-polski/sztuka-wypowiedzi/poprawna-polszczyzna/

https://www.testomaniak.pl/test/test-poprawnej-polszczyzny-slowa,t886