PŁYNIE WISŁA PŁYNIE!

Tak się złożyło, że 2017 rok został uznany przez Sejm jako Rok Wisły. Nasza, michałowska biblioteka, tradycyjnie, na wakacjach organizuje zajęcia dla dzieci. W roku ubiegłym wędrowaliśmy przez kontynenty i prezentowaliśmy ciekawe zjawiska chemiczne. W tym rok wybraliśmy historię polskich miast położonych nad królową polskich rzek. Jak okazało się na ostatnich zajęciach pod koniec lipca był to trafiony pomysł, strzał i to w samą dziesiątkę. Już na pierwsze zajęcia 4 lipca br. przyszło ponad 30 dzieci. Okazało się, że wielu przyjechało na wakacje do babć, cioć i rodziny niemalże z całej Polski. Były pociechy uczące się w Warszawie ( Maja, Marysia, Małgosia i Dominik), dzieci z Białegostoku, Siemiatycz, Hajnówki i Ełku. Zajęcia, to wspaniała okazja do integracji, poznania i wymiany poglądów, przeważnie na szkolne tematy. Rzeka Wisła liczy ponad 1000 km. Zaczęliśmy od zwiedzania Krakowa. To największe miasto Małopolski, dawna stolica Polski. Smok wawelski – najpopularniejszą i jedną z najstarszych krakowskich legend jest ta  oczywiście o smoku wawelskim, który mieszkał w jamie pod Wawelem. Nie był on przyjaźnie nastawiony do ludzi – regularnie niszczył im dobytek i pożerał bydło. Choć król oferował nagrodę za zabicie smoka, żadnemu z walecznych rycerzy się to nie udawało. Smoka pokonał dopiero skromny szewczyk. Po prostu podsunął mu owczą skórę nafaszerowaną siarką. Smok pożarł przygotowaną pułapkę. A potem zaczęło go tak bardzo palić w żołądku, że bez umiaru pił wodę z Wisły. Pił i pił aż w końcu pękł. Kraków to również Wawel, katedra wawelska, Rynek Główny, Bazylika Mariacka, dzielnica Kazimierz, Uniwersytet Jagielloński. Po zapoznaniu się z historią i legendą uczestnicy zaczęli robić własnoręcznie smoki wawelskie. Okazało się, że nasze dzieci mają talenty plastyczne. Wystawa smoków i kolejnych prac była prezentowana w michałowskiej bibliotece. Zresztą można było na bieżąco śledzić wyczyny dziewczynek i chłopaków na stronie biblioteki. Ciekawe, że aktywni przez wszystkie zajęcia byli chłopcy. Z Krakowa płynęliśmy Wisłą aż do Sandomierza. A tam piękne stare zabytki i oczywiście miasto znane z serialu pt,, Ojciec Mateusz”. Nad rzeką wznosi się długi, prawie półkilometrowy, piękny most. Na pracach ręcznych zadaniem uczestników było wykonanie mostu właśnie. Kolejne zajęcia, to oczywiście wizyta w Warszawie, stolicy Polski. Warszawa to: opowieść o legendarnych założycielach miasta Warsie i Sawie, Syrenka, Zamek Królewski, Stare Miasto, Łazienki Królewskie, Metro, Pałac Kultury i Nauki. Temat techniczny, to wykonanie symbolu Warszawy, czyli rybki. Kolejna wizyta dzieci w bibliotece i wspólnie zwiedzamy Toruń. Pani Ania opowiedziała legendę o flisaku. Dawno temu miasto nawiedziła plaga żab. Burmistrz ogłosił, że tego, kto pozbędzie się żab nagrodzi sowicie i ,że odda piękną córkę za żonę. Z tym problemem najłatwiej poradził ubogi flisak, który zaczął grać na skrzypcach. Żaby słuchały go jak zaczarowane, a następnie wyszły razem z nim z miasta. Toruń to również piękny Ratusz, Dwór Artusa, Dom i pomnik Mikołaja Kopernika, Żywe Muzeum Piernika, Gotyckie Kościoły, Krzywa Wieża i Bulwar Filadelfijski. Toruń słynie z przepysznych pierników i dzieci wykonały je z masy solnej. Dużo było śmiechu i radosnej zabawy. Pożegnaliśmy z żalem Toruń i popłynęliśmy do Bydgoszczy. To również stare miasto, które posiada niezwykłe miejsce jakim jest Wyspa Młyńska. Ciekawy jest również Kanał Bydgoski, po którym kursują …tramwaje wodne. Bydgoszcz posiada szalenie interesujący ogród botaniczny, stąd pomysł, by z umalowanych słoików wykonać… doniczki. Na kolejnym spotkaniu dzieci nasypały ziemi i posiały kwiatki. Było sporo zabawy i ciekawych sytuacji. Rzeka Wisła coraz szersza, na horyzoncie widzimy Sopot i Gdańsk. Pociechy z wielką przyjemnością i zaangażowaniem robiły tratwy i bawiły się w gry planszowe z nagrodami.

Gdańsk to: Droga Królewska, Długi Targ, Długie Pobrzeże, Ulica Mariacka, Bazylika Mariacka. Już od ponad 700 lat co roku 4 sierpnia rozpoczyna się w Gdańsku słynny Jarmark św. Dominika, na który przyjeżdżają ludzie z całej Polski. Mówiliśmy o słynnych lwach gdańskich, bursztynach i o młodym mieście jakim jest Gdynia. Dzieci wykonały piękne warkocze, do których były wpięte miasta poznane na zajęciach. Należy podkreślić wielkie zaangażowanie prowadzących zajęcia. Zajęciami plastyczno – technicznymi zajmowała się z powodzeniem pani Beata. Okazało się, że ma wielki talent do pracy z młodzieżą, dużo pomysłów i potrafi zaangażować, zachęcić dzieci do działania. Ciekawostką zajęć były przygotowywane przez panią kierownik niespodzianki. Na nie właśnie czekały z wielkim zainteresowaniem dzieci. Naszą biblioteką odwiedziła Straż Pożarna i Straż Graniczna. Byliśmy z wizytą na posterunku Policji a na koniec przyjechał teatrzyk Ssmyk ze sztuką ,,Ojczyzna”. Zakończenie było udane, bo dopisała pogoda i wakacyjne humory. W sumie na 16 spotkaniach przez naszą bibliotekę przewinęło się ponad setka młodych ludzi. Wielkim plusem był poziom spotkań, doceniony przez radną panią Annę Barszczewską. Tematy były ciekawe. Okazało się, że dzieci z wielką radością chciały posiąść historię polskich miast położonych nad Wisłą. Były wiadomości historyczne, prace manualne, gry i zabawy oraz aż 4 niespodzianki. Po ostatnim spotkaniu uczestnicy pytali, czy za rok znowu się spotkamy. Po każdych zajęciach dzieci grały na komputerach i nas najbardziej cieszy interesowały się książkami. Bibliotekarze bardzo się radują jak młody narybek czyta książki.

(TAM)